Air Fryer Tavuk Uyları – Bütçe Baytları

Side view of four slices of french toast stacked on a white plate being drizzled with maple syrup.

Dürüst olacağım, bu fritöz tavuk butlarını yapana kadar hava fritözlerine tamamen satılmadım. Size bu tavuk butlarının en çok sulu hayatımda hiç tatmadığım tavuk budu, abartmış olmam. Buna leziz çıtır çıtır bir kabuk ve fırında pişirme süresinin yaklaşık yarısında pişmeleri gerçeğini ekleyince SATILDI. Havada kızartılmış tavuk uylukları benim yeni kolay akşam yemeğim.

Bir tabakta fritöz tavuk baldırlarının yan görünümünü kapatın.

Tavuğu Neden Fritözde Pişirelim?

Henüz havalı fritöz trenine atlamadıysanız, bu küçük makineyi özel yapan şeyin ne olduğunu açıklayayım. Hava fritözleri, hızla dolaşan sıcak saçı kullanarak yemek pişiren mini konveksiyonlu fırınlardır. Bu sürekli sıcak hava akışı, buharlaşmayı artırır ve yiyeceğin dışının lezzetli bir şekilde çıtır çıtır olmasını sağlarken, neredeyse iç kısmının kurumasına yetecek kadar pişirme yapar. Ve dostlarım, süper sulu tavuk budu yapmak için tam da ihtiyacınız olan şey bu!

Ne tür bir fritöz kullanmalı

Tavuk uyluklarını hemen hemen her tür fritözde pişirebilirsiniz. Hava fritöz sepetinin yapmak istediğiniz sayıda tavuk budu pişirmek için yeterince büyük olduğundan emin olmanız yeterli olacaktır. 5 litrelik bir fritözde dört büyük tavuk budu pişirdik. Pişirirken biraz küçüleceklerini akılda tutarak, tavuk butlarının etraflarında havanın serbestçe akması için yeterli alan olmalıdır.

Kesilmiş ve çatalla delinmiş bir hava fritöz tavuk budu kapatın.

Air Fryer Tavuk Butları için Malzemeler

Hava fritöz tavuk butları bundan daha basit olamazdı. Sadece birkaç malzemeye ihtiyacınız var ve baharatları ruh halinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. İşte bu hava fritözü tavuk uylukları için ihtiyacınız olacak:

 • Kemikli derili tavuk butları: Kemikli uylukların kullanılması, en sulu ve en lezzetli kalçaları yaratacaktır. Kemiksiz tavuk butları çok daha hızlı pişer ancak daha az sulu olur. Derisiz tavuk daha hızlı kurur ve dış kısmı o güzel çıtır çıtır olmaz.
 • çeşniler: İstediğiniz baharat karışımını kullanabilirsiniz, ancak bugün füme kırmızı biber, sarımsak tozu, soğan tozu, kırmızı biber, kekik, tuz ve karabiberden oluşan basit bir karışım kullandık.
 • Mısır nişastası: Bu, cildin ekstra güzel ve gevrek olmasına yardımcı olur!
 • Yemeklik yağ: Hava fritözü ile sadece biraz uzun bir yol kat ediyor! Yağ, baharatın tavuğu eşit şekilde kaplamasına yardımcı olur ve çıtır çıtır bir cilt oluşmasına yardımcı olur.

Havada kızartılmış tavuk baldırlarınızın lezzetini değiştirmek istiyorsanız, bu diğer baharat karışımlarından bazılarını kullanmayı deneyin:

Air Fryer Chicken But ile Ne Servis Edilir?

Havada kızartılmış tavuk butları çok hızlı ve kolay bir akşam yemeği olduğu için yan yemekleri de kolay tutmanızı öneririm. Tavuk butlarını fritözde pişmesi için gereken sürede hazırlayabileceğiniz bir şeyle servis etmek isteyeceksiniz, bu yüzden onlara üç fasulye salatası, mantarlı pilav, ev yapımı gibi bir şeyle servis edeceğim. Mac ve peynir, basit bir yan salata veya buğulanmış yeşil fasulye.

Havada fritöz tavuk baldırlarının havai görünümü plaka üzerinde.

Hava fritöz tavuk uyluk

Air friter tavuk uylukları süper sulu ve ekstra gevrek bir cilde sahiptir ve mükemmel şekilde pişmeleri sadece 20 dakika sürer!

Yazar: Beth—Bütçe Baytları

plaka üzerinde fritöz tavuk baldırlarının yan görünümünü kapatın.

 • 1 yemek kaşığı Mısır nişastası (0,03 $)
 • 1 vesaire füme Kırmızı Biber (0,10 ABD Doları)
 • 1/2 vesaire sarımsak tozu (0,05 ABD Doları)
 • 1/4 vesaire soğan tozu (0,02 ABD Doları)
 • 1/4 vesaire kurutulmuş kekik (0,03 $)
 • 1/8 vesaire kırmızı biber (0,02 ABD Doları)
 • 1/2 vesaire tuz (0,02 ABD doları)
 • 1/4 vesaire Taze kırık biber (0,02 ABD doları)
 • 4 kemikli, derili tavuk baldırları (yaklaşık 2,25 lbs.) (6,53 dolar)
 • 1 yemek kaşığı yemeklik yağ (0,04 $)
 • Küçük bir kapta mısır nişastası, füme kırmızı biber, sarımsak tozu, soğan tozu, kekik, kırmızı biber, tuz ve karabiberi birleştirin.

 • Hava fritözünü 400ºF’ye önceden ısıtın. Tavuk butlarını kağıt havluyla kurulayın.

 • Tavuk butlarını bir kaseye alın ve üzerine yemeklik yağı gezdirin, ardından mısır nişastası ve baharat karışımını ekleyin. Tavuk baldırlarını yağ ve baharatlarla iyice kaplanana kadar fırlatın.

 • Tavuk butlarını derili tarafı yukarı gelecek şekilde fritöz sepetine koyun ve 10 dakika pişirin. Tavuk butlarını çevirin ve 8 dakika daha pişirin.

 • Deri tarafı yukarı gelecek şekilde son bir kez çevirin ve iki dakika pişirin. İç sıcaklığın 165ºF’ye ulaştığından emin olmak için bir et termometresi kullanın ve değilse 1-2 dakika daha pişirin. Tavuk uyluklarını en sevdiğiniz basit taraflarla sıcak olarak servis edin!

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.hizmet: 1uylukkalori: 601kalorikarbonhidratlar: 3GProtein: 42GŞişman: 46GSodyum: 488mglif: 0.3G

Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Air Fryer Tavuk Uylukları Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Bir kapta baharat karışımı.

Baharatları ve mısır nişastasını bir kasede birleştirin. Bugün kullandığımız baharat karışımı 1 çay kaşığı füme kırmızı biber, ½ çay kaşığı sarımsak tozu, ¼ çay kaşığı soğan tozu, ⅛ çay kaşığı kırmızı biber, ¼ çay kaşığı kuru kekik, ½ çay kaşığı tuz, ¼ çay kaşığı biber ve 1 yemek kaşığı mısır nişastasıydı.

Tavuk butları kağıt havlu ile kurulanır.

Hava fritözünü 400ºF’ye önceden ısıtın. Dört (toplam yaklaşık 2,25 lbs.) kemikli, derili tavuk butlarını bir kağıt havluyla kurulayın.

Bir kasede terbiyeli tavuk butları.

Tavuk uyluklarını bir kaseye ekleyin ve 1 yemek kaşığı yemeklik yağ ile gezdirin, ardından baharat karışımını üstüne serpin. Tavuk baldırlarını yağ ve baharatlarla eşit şekilde kaplanana kadar fırlatın.

Fritözde tavuk budu, derisi yukarı gelecek şekilde.

Tavuk baldırlarını hava fritözü sepetine, derili tarafları yukarı gelecek şekilde yerleştirin ve her birinin etrafında havanın dolaşması için en azından küçük bir alan olduğundan emin olun. Tavuk butları da pişerken biraz daralarak daha fazla hava akışı sağlar.

Fritöz sepetinde pişmiş tavuk butları.

Tavuk butlarını 10 dakika pişirin, ardından çevirin ve yaklaşık 8 dakika daha pişirin. Cildin ekstra çıtır olduğundan emin olmak için son bir kez çevirmeyi ve son iki dakika deri tarafı yukarı bakacak şekilde pişirmeyi seviyorum! İç sıcaklığın 165ºF’ye ulaştığından emin olmak için tavuğu bir et termometresiyle test ettiğinizden emin olun.

Bitmiş hava fritöz tavuk baldırları bir tabakta.

Bu sulu fritöz tavuk baldırlarını ve tüm çıtır çıtır kabuklarını en sevdiğiniz taraflarla birlikte servis edin!

plaka üzerinde fritöz tavuk baldırlarının yan görünümünü kapatın.

Cidden, şimdiye kadarki en sulu tavuk. 🤤

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *