Ballı Chipotle Tavuk – Bütçe Baytları

Overhead view of honey chipotle chicken in the skillet.

Birkaç hafta önce biraz lezzetli Chipotle Peach Salsa yaptım, ancak bir tarif için asla bir kutu chipotle biber kullanmıyorum, bu yüzden diğer tarifler için saklamak için geri kalanını dondurmayı alışkanlık haline getirdim. Ve bugün bu süper kolay ve lezzetli Ballı Chipotle Chicken’da kalan chipotle biberlerinden bazılarını kullandım. 😉 Hızlı tavada kızartılmış tavuğu basit bir ana yemek olarak seviyorum, bu yüzden hızlı bir ballı yonga turşusu hazırladım ve ardından marine edilmiş tavuğu, turşusu hafif bir sır haline gelene kadar kavurdum. Sonuç, en lezzetli şekilde karamelize edilmiş, tatlı-dumanlı-baharatlı bir tavuktu. Yani, fazladan konserve chipotle biber bulursanız, bu tavuğu denemelisiniz!

Yukarıdan bir tavada Ballı Chipotle Tavuk baldırları.

Honey Chipotle Marinade’de neler var?

İşleri basit tutmayı seviyorum, bu yüzden adobo soslu konserve chipotle biber, bal, limon suyu, tuz, sarımsak ve yağ kullanarak bu süper basit ama lezzetli turşuyu çırptım. Tüm elementlere sahip: tuz, yağ, asit ve ısı! …ve onu tamamlamak için biraz tatlılık. 😉

Tavuk Ne Kadar Marine Edilir

Bu tavuğu en az 30 dakika marine etmenizi öneririm, ancak bunu sabah veya hatta bir gece önce hazırlarsanız daha da iyi! Tüm lezzetli malzemelerle teması en üst düzeye çıkarmak için marine ederken tavuğu birkaç kez çevirdiğinizden emin olun ve bir saatten uzun marine ediyorsanız, marine ederken buzdolabında saklayın.

tavuk göğsü kullanabilir miyim

Bu ballı çipot turşusunu tavuk göğsünde kullanabilirsiniz, çok fazla kurumadıklarından emin olmak için göğüsleri butlardan biraz farklı hazırlamak isteyeceğinizi unutmayın. Göğüsleri iki ince parçaya ayırmanızı veya eşit kalınlıkta, yaklaşık ¾ inç kalınlığında olana kadar dövmenizi öneririm. Bu, tavuğun turşudaki şekerler yanmaya başlamadan pişmesini sağlayacaktır.

Bununla birlikte, tavuk butları ÇOK daha bağışlayıcıdır. Uylukların yüksek yağ içeriği, biraz daha uzun süre tavada kalmaları gerekse bile sulu ve yumuşak kalmalarını sağlar. Bu tarif için kesinlikle #chickenthighs ekibiyim!

Ballı Chipotle Chicken ile Ne Servis Edilir

Ballı çipotlu tavuğuma en sevdiğim fasulye salatası, kovboy havyarı ve biraz pilavla servis ettim ama burada birçok seçeneğiniz var! Basit bir Avokado ve Domates Salatası, Tatlı Mısır Salsa veya belki biraz Salatalık ve Siyah Fasulye Salatası hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu tatlı ve baharatlı tavuğun, Yüklü Patates Püresi Kaselerim gibi bir şey için harika bir topper olacağını düşünüyorum!

Yanında fasulye salatası ile pirinç yatağında bir parça ballı çipotlu tavuk.

Ballı Chipotle Tavuk

Bu tatlı, dumanlı ve baharatlı Ballı Chipotle Chicken’ın turşusu basit ve lezzetli! Kolay ve lezzetli bir akşam yemeği ana yemeği!

Yazar: Beth—Bütçe Baytları

Tavada ballı çipotlu tavuğun havai görünümü.

 • 3 adobo soslu chipotle biber (0,30 ABD doları)
 • 2 yemek kaşığı bal (0,54 ABD doları)
 • 2 yemek kaşığı limon suyu (yaklaşık bir limon) (0,59 ABD Doları)
 • 1 karanfil Sarımsak, kıyılmış (0,08 ABD doları)
 • 1/2 vesaire tuz (0,02 ABD Doları)
 • 2 yemek kaşığı yemeklik yağ, bölünmüş (0,08 ABD doları)
 • 6 Kemiksiz, derisiz tavuk butları (6,78 dolar)
 • 2 dilimlenmiş yeşil soğan (isteğe bağlı) (0,22 dolar)
 • Biberleri kıyın. Kıyılmış biberleri bir kasede bal, limon suyu, kıyılmış sarımsak, tuz ve 1 yemeklik yağ.

 • Tavuk butlarını derin olmayan bir tabağa alın ve üzerine marine sosunu dökün. Tavuğu eşit şekilde kaplanana kadar turşunun içine atın.

 • Tavuğu bir güne kadar en az 30 dakika marine edin. Bir saatten daha uzun süre marine ediliyorsa, tavuğu marine ederken soğutun.

 • Tavuğu pişirmeye hazır olduğunuzda, büyük bir tavayı orta ateşte ısıtın. Sıcakken kalanını ekleyin 1 Tava yüzeyini kaplamak için yemek kaşığı yemeklik yağ ve girdap.

 • Marine edilmiş tavuğu tavaya ekleyin ve tavuğun saldığı su buharlaşıp, marine sos kıvamına gelene ve tavuk kızarana kadar bir kenarda pişirin. Tavuğu ters çevirin ve ikinci tarafı kızarana ve pişene kadar pişirin.

 • Üzerine dilimlenmiş yeşil soğan ekleyin ve servis yapın.

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.hizmet: 1uylukkalori: 205kalorikarbonhidratlar: 8.GProtein: 22GŞişman: 9GSodyum: 390mglif: 1G

Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Bir tavada ballı çipotlu tavuğun yakın görüntüsü.

Ballı Chipotle Tavuğu Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Biber konservesini açın, böylece sosun içindeki biberleri görebilirsiniz.

Adobo’da konserve chipotle biberleri bu turşunun temelidir. Bunları ABD’deki çoğu büyük markette, genellikle diğer İspanyol malzemelerinin yakınında bulabilirsiniz.

Kıyılmış chipotle biber

Yaklaşık üç chipotle biberi veya kıyıldıktan sonra yaklaşık ¼ fincan kıyın.

Bir kaşıkla bir kasede ballı chipotle turşusu.

Kıyılmış chipotle biberleri 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 diş kıyılmış sarımsak, 1 yemek kaşığı yemeklik yağ ve ½ çay kaşığı tuzla birleştirin.

ballı çipot turşusu bir tabakta tavuk baldırlarının üzerine dökülüyor.

Altı kemiksiz, derisiz tavuk budunu sığ bir tabağa koyun, ardından ballı çipot turşusunu üstüne dökün.

Derin bir tabakta tavuk butlarını marine ediyoruz.

Tavuğu eşit şekilde kaplanana kadar turşunun içine atın. Tavuğu bir güne kadar en az 30 dakika marine edin. Bir saatten uzun süre marine ediliyorsa, tavuğun üzerini kapattığınızdan ve buzdolabına aktardığınızdan emin olun.

Tavuk budu bir tavada pişirilir.

Tavuğu pişirmeye hazır olduğunuzda, büyük bir tavayı orta ateşte ısıtın. Sıcakken, kalan 1 yemek kaşığı yemeklik yağı ekleyin ve yüzeyi kaplamak için döndürün. Tavuk butlarını ekleyin ve saldıkları tüm su buharlaşana kadar orta ateşte pişirin, marine sosu sır haline gelene ve tavuğun altı kızarana kadar.

Tavada bitmiş ballı çipotlu tavuk baldırları.

Tavuk baldırlarını çevirin ve diğer tarafı kızarana ve pişene kadar pişirin. Her iki tarafta eşit bir kızarma seviyesi elde etmek için tavuğu gerektiği gibi ileri geri çevirin. Üzerine dilimlenmiş yeşil soğan ekleyin, ardından servis yapın.

Fasulye salatasının yanında bir tabakta pirinç yatağında ballı çipotlu tavuk budu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *