Cacio e Pepe – Bütçe Baytları

Side shot of finished Cacio e Pepe on a plate with a fork in it.

Cacio e Pepe, yapılacaklar listemde gün içindeki saatlerden daha fazla öğenin olduğu günlerde benim vazgeçilmez tarifim. Bu peynirli ve biberli makarna, son derece hızlı, lezzetli ve bütçe dostu bir akşam yemeğidir. Kusursuz Cacio e Pepe tarifimin dört malzemesi var: spagetti, parmesan, karabiber ve tereyağı. Bonus: 20 dakikadan kısa sürede bir araya gelir ve tüm evinizi doyurabilir.

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde maşa bulunan bir tavada üstten vuruşu.

Cacio e Pepe Ne Demektir?

Cacio e Pepe, Peynirli ve Biberli Makarna için İtalyancadır. Bu ikonik Roma yemeği, hafif seyahat eden ve kendilerini beslemek için bir sürü malzeme taşıyamayan çobanlar tarafından yaratıldı. Bu yüzden yemeklerinin doyurucu ama uygulaması kolay olmasına ihtiyaçları vardı; Bu yemeğin bir hit olmasının tüm nedenleri, özellikle de çocuklarınız varsa. Çocuklar koyundur demiyorum. Koyun dinle ve karşılık verme. Çobanların işi kolaydı. #truthtopower #momlife

Cacio e Peppe için Malzemeler

Geleneksel olarak Cacio e Pepe şunlarla yapılır:

 • Pecorino Romano
 • İri öğütülmüş karabiber
 • Tonnarelli ben

Tamamen iri öğütülmüş karabiberle ilgiliyken, işleri kolaylaştırmak ve bütçe dahilinde tutmak için rendelenmiş parmesan, biraz tereyağı ve spagetti kullanıyorum. Yani hayır, bu geleneksel bir Cacio e Pepe tarifi değil. Bana gelme, saflar.

Karabiberleri havanda öğütmeye vakti olmayanların hayatını kolaylaştırmaya çalışıyorum. Ve İtalya’nın bazı bölgelerinde (Kuzey) tereyağı neredeyse bir günah olduğunu bilsem de, bir sürü yaygara olmadan masaya akşam yemeği yemek isteyenler için peynir sosunu stabilize etmeye yardımcı olur. Karabiberleri parçalamaktan, tereyağını atmaktan ve o makarna ve peyniri kalbinizin içeriğine göre kullanmaktan çekinmeyin.

Cacio e Pepe İçin Hangi Makarnayı Kullanabilirim?

Cacio E Pepe’nin kremsi, biberli peynir sosu, biraz dokulu ve dişli uzun bir erişte gerektirir, bu yüzden ona aşırı güç vermeden yapışabilir. Tonnarelli bu tarifte kullanılan geleneksel makarna olsa da, spagetti veya bucatini de aynı derecede harika çalışıyor. Çabuk dağılacak ve sakızımsı bir karmaşaya dönüşecek olan linguine ve melek tüylerinden uzak durun.

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde çatal olan bir tabakta üstten vuruşu.

Cacio e Pepe Nasıl Yapılır?

Sadece bir avuç malzeme ve bir tava ile Cacio E Pepe’nin yapımı aldatıcı bir şekilde basit görünüyor. Ancak, kremalı bir sos istiyorsanız, yaptığınızdan emin olmanız gereken iki şey var:

 1. Makarnanızı haşlarken daha küçük bir tencere ve daha az su kullanın. Bu, sudaki nişasta miktarını yoğunlaştırır, bu da malzemelerinizin kadifemsi bir sos oluşturmak için sorunsuz bir şekilde birleşmesine yardımcı olur.
 2. Sosunuzu yapmaya hazır olduğunuzda kısık ateşte pişirin; Aksi halde peyniriniz topaklanır ve lif gibi olur. Sosunuz buhar çıkarsa sorun değil, ancak köpürmeye başladığını görürseniz, her şeyi çabucak soğutmak için tavayı ocaktan alın.

Artık Cacio e Pepe’yi ne kadar süre saklayabilirsiniz?

Artıkları hava geçirmez bir kapta üç güne kadar soğutun. Ardından, artıkları orta ateşte ayarlanmış bir tavada tekrar ısıtın. Sosu gevşetmek için tavaya bir veya iki çorba kaşığı makarna suyu (veya makarna suyu ayırmadıysanız sade su) ekleyin. Makarna buharlaşana kadar sürekli karıştırın.

Bir sos, özellikle peynir sosu oluştururken makarna suyu sıvı altındır. Spagetti kaynarken nişastayı suya bırakır. Bu nişasta inanılmaz bir bağlama gücüne sahiptir ve sadece sosu bir araya getirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sosun makarnaya bağlanmasına da yardımcı olur.

 • Bir dahaki sefere kutulu mac ve peynir yaptığınızda sütün yerine makarna suyunu deneyin ve sihrin gerçekleşmesini izleyin.
 • Makarna suyunu buz tepsilerinde dondurmayı ve tava sosu, fasulye veya çorba yaparken içine bir küp atmayı deneyin.
 • Veya küpü eritin ve ekmek yaparken normal su yerine kullanın, çünkü sudaki nişasta ekmeğin kabarmasına yardımcı olur.

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde maşa bulunan bir tavada yan görüntüsü.

Çoğu insan Cacio e Pepe’yi önceden yapamayacağınızı söyleyecektir. Bu insanlar bir restoran mutfağında hiç çalışmadılar. Cacio e Pepe’nizi bir gün öncesine kadar pişirmek için makarnayı ve sosu kısmen pişirmeniz gerekecek.

makarna için:

 • Makarnayı paketin üzerinde önerilen sürenin yarısında pişirin. Makarnanın suyundan bir su bardağı kadar ayırarak makarnayı süzün.
 • Makarna suyunu hava geçirmez bir kapta soğutun ve makarnayı bir tepsiye yayın. Soğumasına izin verin.
 • Soğuduktan sonra, makarna başına 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Hava geçirmez bir kapta 24 saate kadar soğutun

Sosu için:

 • 1 yemek kaşığı mısır nişastasını bir bardak suda eritin. Küçük bir tencereye ekleyin ve bir şurup haline gelene kadar sürekli karıştırarak kaynatın. Şurubu soğumaya bırakın.
 • Sonra peynir, biber ve tereyağını bir karıştırıcıya ekleyin. Malzemeleri birleştirmek için darbe.
 • Sonra soğutulmuş mısır nişastası şurubunu dökün. Kalın bir sos oluşana kadar karıştırın. Sosun yüzeyinin üzerine bir parça plastik yerleştirilmiş hava geçirmez bir kapta saklayın, böylece bir kabuk oluşmaz.

Pişirme zamanı geldiğinde, makarnayı tuzlu suda bir veya iki dakika al dente olana kadar kaynatın. Makarnayı süzün, tavadan çıkarın. Ardından, ayrılmış makarna suyundan birkaç yemek kaşığı tencerede kaynatın. Peynir sosunu ekleyin ve çözülene kadar karıştırın. Ardından makarnayı ekleyin. Son olarak makarna suyunu azar azar ekleyerek sos istediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın.

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde maşa bulunan bir tavada üstten vuruşu.

Cacio e Pepe

Cacio e Pepe, dört malzemeli, yirmi dakikada bir araya gelen ve tüm evinizi doyuran ağız sulandıran bir makarna yemeğidir. Siz farkına bile varmadan “Akşam yemeği hazır!” diye bağırmaya başlayacaksınız.

Yazar: Monti—Bütçe Baytları

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde çatal olan bir tabakta yan görüntüsü.

 • 3/4 vesaire tuz (0,02 ABD doları)
 • 1/2 pound kuru spagetti (0,67 dolar)
 • 4 yemek kaşığı tuzlu tereyağı, bölünmüş* (0,60 ABD Doları)
 • 1 vesaire kaba öğütülmüş karabiber artı garnitür için daha fazlası*, (0,16 ABD doları)
 • 1 Fincan Parmesan, rendelenmiş, artı garnitür için daha fazlası*, (1,75 dolar)
 • Büyük bir tavada 6 bardak su ve 3/4 çay kaşığı tuz kaynatın. Kuru spagettiyi ekleyin ve paket talimatlarının gerektirdiğinden iki dakika daha az pişirin.

 • Spagettiyi boşaltmadan önce bir bardak makarna suyunu ayırın. Spagettiyi bir kaseye koyun ve sıcak kalması için ocağa yakın bir yere koyun.

 • Spagettiyi pişirdiğiniz tavada 2 yemek kaşığı tereyağı ile karabiberi orta ateşte eritin. Kokulu olana kadar pişirin.

 • Tavaya ayrılmış makarna suyundan 1/2 su bardağı ekleyin ve parlak bir sos oluşana kadar karıştırın.

 • Isıyı en aza indirin ve spagettiyi tavaya ekleyin. Üzerine rendelenmiş parmesan ve kalan 2 yemek kaşığı tereyağını ekleyin.

 • Parmesan, tereyağı, spagetti ve biber sosunu kremsi bir sos oluşana kadar hızlıca karıştırmak için maşa kullanın. Hemen servis yapın ve ilave biber ve parmesan peyniri ile süsleyin.

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.*Tuzsuz tereyağı kullanıyorsanız, sosa 1/4 çay kaşığı tuz ekleyin.
*İnce öğütülmüş karabiber kullanıyorsanız (önceden öğütülen türden) 1/2 çay kaşığı kullanın.
*Aslında eriyecek olan taze parmesan kullanmaya çalışın. Yeşil şişedeki toz maddeleri kullanırsanız, size taneli bir sos bırakacaktır.

kalori: 410kalorikarbonhidratlar: 43GProtein: 17GŞişman: 19GSodyum: 930mglif: 2G

Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde maşa bulunan bir tavada yan görüntüsü.

Cacio e Pepe Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Bir tavada kaynar su içinde çiğ spagetti.

Büyük bir tavada 6 bardak su ve 3/4 çay kaşığı tuz kaynatın. 1/2 pound kuru spagetti ekleyin ve al dente’den hemen öncesine kadar paket talimatlarının gerektirdiğinden iki dakika daha az kaynatın.

Bir kepçe, pişmiş spagetti tavasından makarna suyunu ayırır.

Spagettiyi süzmeden önce 1 su bardağı makarna suyunu ayırın. Suyunu çektikten sonra spagettiyi bir kaseye koyun ve sıcak kalması için ocağa yakın bir yere koyun.

Bir tavada makarna suyu, tereyağı ve biber.

Spagettiyi pişirdiğiniz aynı tavada 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1 tatlı kaşığı iri çekilmiş karabiberi orta ateşte eritin. Biberleri eritilmiş tereyağında kokusu çıkana kadar kavurun.

Sos azaldıkça el çırpılır.

Tavaya ayrılmış makarna suyundan 1/2 su bardağı ekleyin ve sos parlaklaşıp koyulaşana kadar karıştırın.

Pişmiş spagetti üzerine rendelenmiş parmesan ve tereyağı.

Isıyı ortadan düşüğe düşürün. Spagetti, kalan 2 yemek kaşığı tereyağı ve bir bardak rendelenmiş parmesan ekleyin.

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde maşa bulunan bir tavada üstten vuruşu.

Düşük ısıda, kremalı peynir sosu oluşana kadar parmesan, tereyağı, spagetti ve karabiber sosunu birleştirmek için maşa kullanın. Gerekirse sosu inceltmek için daha fazla makarna suyu ekleyin. Sos kaynamaya başlayınca tavayı ocaktan alın.

Bitmiş Cacio e Pepe'nin içinde çatal olan bir tabakta yan görüntüsü.

Cacio e Pepe’nizi hemen tabağa alın ve biraz daha rendelenmiş parmesan ve birkaç tane daha karabiberle süsleyin. Yanaklarınızı peynir sosuyla kaplayacak kadar hızlı yutmamaya çalışın. (Bu daha çok benim için bir not. Bu şeyi neredeyse o kadar içime çekiyordum ki, Beth’i incilerini tutarken bıraktım.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *