Çıtır Hava Fritöz Tavuk Kanadı

Overhead shot of air fryer chicken wings on a black plate.

Bakmayı bırakabilirsin. Bu şimdiye kadarki EN İYİ ekstra çıtır hava fritözü tavuk kanadı tarifi. Ciddiyim. Tamamen çıkarıldığı kadar kolaydır, sadece birkaç malzeme kullanır, temelde yağsızdır ve yine de şimdiye kadarki EN ÇITIR tavuk kanatlarını verir. Ömürlerinin bir santimine kadar çifte derin yağda kızartılmış kanatlardan daha çıtır konuşuyorum. Ve en iyi kısım? Et hala tatlı, sulu ve lezzet dolu.

Siyah bir tabakta fritöz tavuk kanatlarının havai görüntüsü.

Neden Fritözde Kanat Pişirelim?

Bir hava fritözü, sevimli bir isme sahip bir tezgah üstü konveksiyonlu fırındır. Aslında yiyecekleri kızartmaz. Sepetin içinde ne varsa sıcak havayı dolaştırarak, içini nemli ve yumuşak tutarken çıtır bir dış katman oluşturur. Ocağınızın her yerine sıçrama yok, ovalanacak sac tava yok ve geleneksel kızartmada kullanılan yağın yalnızca küçük bir kısmına ihtiyacınız var. Kesinlikle aklınızı başınızdan alacak çıtır tavuk kanatları için mükemmel bir araçtır.

Dondurulmuş Tavuk Kanadı Kullanabilir miyim?

Dondurulmuş tavuk kanatlarını fritözde kesinlikle kullanabilirsiniz. Baharatlarla ovalamaya başlamadan önce buzlarının çözüldüğünden ve kuruduğundan emin olun. Donmuş kanatlar çok fazla su tutabilir ve havayla kızartmadan önce mümkün olduğunca fazlasını çıkarmak istersiniz. Aksi halde çıtır bir sonuç alamazsınız.

Kemiksiz Tavuk Kanadı Kullanabilir miyim?

Elbette, fritözde kemiksiz tavuk kanatları kullanabilirsiniz. Kemiksiz kanatlar içerideki kemikten biraz daha hızlı piştiğinden fritözün her dönüşünde iki dakika ayırın. Ayrıca, siyah kanat etinden çok daha düşük yağ içeriğine sahip olan beyaz göğüs etinden yapılırlar. Daha uzun bir aşçı sizi kuru sonuçlarla baş başa bırakacaktır. Hava fritözünden çıkarmadan önce et termometresinde iç sıcaklığın 165°F gösterdiğinden emin olun.

Siyah bir tabakta fritöz tavuk kanatlarının havai görüntüsü.

Şimdiye kadar sahip olduğunuz en çıtır tavuk kanatları için, her pound tavuk için aşağıdaki baharat oranını kullanın:

 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı mısır nişastası
 • ½ çay kaşığı sarımsak tozu
 • ½ çay kaşığı füme kırmızı biber
 • ¼ çay kaşığı soğan tozu
 • ⅛ çay kaşığı karabiber

Bir oran kullanıyoruz, bu yüzden kaç kilo tavuk kanadı yaparsanız yapın, ne kadar baharat kullanacağınızı bileceksiniz. Bir tarife güvenmenize gerek yok. Baharat miktarını yaptığınız pound sayısıyla çarpın. Kendinizinkini yapmak yerine en sevdiğiniz baharat ovuşturmasını kullanmak istiyorsanız, her pound tavuk için bir çay kaşığı kullanın.

Neden Tavuk Kanadı İçin Kabartma Tozu Kullanılır?

Fazla bilimsel olmadan, çıtır kanat ararken iki şey yapmak istersiniz: kabuktaki proteinleri parçalamak ve deriden nemi çekmek. Bunu önce kanatlarınızı kağıt havlu ile kuruladıktan sonra tuz ve kabartma tozuna bulayarak en az bir saat dinlendirerek yapabilirsiniz. Tuz ve kabartma tozu nemi çeker. Kabartma tozu ciltteki proteinleri parçalayarak size şimdiye kadarki en çıtır kanatları verirken, tuz tavuğunuzu derinden tatlandırır.

Artan Kanatlar Nasıl Saklanır?

Artık kanatlarla nasıl bittiğinden emin değilim, ama yargılamayacağım. Açıkçası, senin arkadaşların ve ailen benimkinden daha fazla özdenetim sahibi. Artan kanatları hava geçirmeyen bir kapta buzdolabında üç güne kadar saklayabilirsiniz. Bununla birlikte, FDA’ya göre kanatlarınız iki saatten fazla oda sıcaklığında kaldıysa, onları atmak en iyisidir çünkü üzerlerinde zaten zararlı bakteriler gelişebilir.

Siyah bir tabakta fritöz tavuk kanatlarının yan görüntüsü.

Hava Fritözünde Tavuk Kanadı Nasıl Yeniden Isıtılır

Kanatları yeniden ısıtmak gerçekten çok kolay. Fritözünüze koymadan önce onları oda sıcaklığına getirmek isteyeceksiniz. Ayrıca hava fritözünüzü 350°’ye kadar önceden ısıtmak isteyeceksiniz. Ardından kalan kanatlarınızı 2 dakika pişirin, çevirin ve 2 dakika daha pişirin.

 • Hava fritözünü önceden ısıtın. Hava fritözünüz tezgah üstü bir fırındır ve çoğu fırın gibi onu da önceden ısıtmanız gerekir. Her tarif için yapman gerekmeyebilir ama çıtır kanatlar için olmazsa olmaz. Kanatlarınız zaten içindeyken fritözün ısınmasını beklerseniz, pişirme sürenizi düşürür.
 • Hava fritöz sepetini doldurmayın. Sepete mümkün olduğu kadar çok kanat koymak isteyeceksiniz ama bunu yapmayın. Çıtır çıtır sonuçlar için, kanatların tek bir katman halinde olması ve havanın tüm cilt üzerinde dolaşmasına izin verecek kadar aralarında yeterli mesafe olması gerekir.
 • Kanatları çevirmeyi atlamayın. Yiyecekleri fritözde ters çevirirsiniz, böylece her iki taraf da ısıtma elemanına eşit şekilde maruz kalır. Bu şekilde, eşit şekilde pişer ve kızarırlar, bu da size üstün sonuçlar verir. Bahar tatilinde kumsalda uyuyakalmış gibi, bir tarafı yanmış, diğer tarafı solgun kanatlarınızın görünmesini istemezsiniz. Güven.

Çıtır Hava Fritöz Tavuk Kanadı

Şimdiye kadarki en iyi çıtır çıtır tavuk kanadı tarifini arıyorsanız, onu buldunuz! Bu kanatlar gevrek, sulu ve lezzet dolu. Hepsini bir oturuşta yiyeceksin!

Yazar: Monti—Bütçe Baytları

Siyah bir tabakta fritöz tavuk kanatlarının havai görüntüsü.

 • 1 pound Tavuk kanadı (4,29 dolar)
 • 1 vesaire kaba tuz* (0,06 ABD doları)
 • 1 vesaire kabartma tozu* (0,02 ABD doları)
 • 1 vesaire Mısır nişastası (0,01 ABD Doları)
 • 1/2 vesaire sarımsak tozu (0,05 ABD Doları)
 • 1/2 vesaire füme Kırmızı Biber (0,05 ABD Doları)
 • 1/4 vesaire soğan tozu (0,03 $)
 • 1/8 vesaire karabiber (0,01 ABD Doları)
 • 1/8 vesaire büyümek için yemeklik yağ (0,01 ABD Doları)
 • Tavuk kanatlarını kağıt havluyla kurulayın. Ciltten mümkün olduğunca fazla nem aldığınızdan emin olun.

 • 1 pound tavuk başına 1 çay kaşığı tuz ile 1 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın. Kurutulmuş tavuk kanatlarını eşit şekilde kaplanana kadar bu karışıma atın. Kanatları bir tepsi üzerine yerleştirilmiş bir rafa yerleştirin ve en az bir saat buzdolabında saklayın.

 • Kanatları buzdolabından çıkarın ve ikinci kez kurulayın. Tarifte belirtilen mısır nişastası, sarımsak tozu, tütsülenmiş kırmızı biber, soğan tozu ve karabiberi her kilo tavuk için karıştırın. Kanatları iyice kaplanana kadar bu karışıma atın.

 • Fritöz sepetinizi yağlayın ve önceden 300°F’ye ısıtın. Kanatları birbirine değmeyecek şekilde tek bir katman halinde düzenleyin. 15 dakika pişirin.

 • Kanatları ters çevirin, fritözün sıcaklığını 450°F’ye yükseltin ve 10 dakika pişirin. Servis yapmadan önce kanatların iç sıcaklığının 165°F olduğundan emin olmak için bir et termometresi kullanın.

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.*Yalnızca kullandığınız tuz kaba deniz tuzu veya koşer tuzu gibi kaba bir tuzsa bir çay kaşığı tuz kullanın. İnce deniz tuzu veya sofra tuzu gibi daha ince bir tuz kullanıyorsanız, her pound tavuk için sadece 1/2 çay kaşığı kullanın.
*En iyi sonuçlar için alüminyum içermeyen kabartma tozu kullanın. İçinde alüminyum bulunan kabartma tozu ağızda metalik bir tat bırakabilir.

hizmet: 0,5poundkalori: 282kalorikarbonhidratlar: 3GProtein: 23GŞişman: 20GSodyum: 1465mglif: 0.3G

Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Tavuk Kanadı ile Ne Servis Edilir?

Kanatlarınız sadece bir meze ise, kereviz ve havuç çubukları ile ranch ve mavi peynir gibi klasik daldırma sosları ile servis etmelisiniz. Beth’in Geri Dönüş Sosu ve Buffalo Sosu tarifleri de harika seçenekler. Bundan bir yemek yapmak için tavuk kanatlarınızı şu yemeklerle servis etmeyi deneyin:

Fritözde Çıtır Tavuk Kanadı Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Çiğ tavuk kanatlarını kağıt havluyla kurulayan bir elin havai çekimi.

Tavuk kanatlarını kağıt havluyla kurulayın. Ciltten mümkün olduğunca fazla nem aldığınızdan emin olun.

Tuz ve kabartma tozuna bulanmış çiğ tavuk kanatlarının üstten bir görüntüsü.

Küçük bir kapta, 1 çay kaşığı iri tuzu, her pound tavuk için 1 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. Kurutulmuş tavuk kanatlarınızı alacak kadar büyük bir kaseye koyun ve üzerlerine tuz karışımı serpin. Eşit şekilde kaplandıklarından emin olmak için bunları fırlatın ve ardından bir tepsi üzerine yerleştirilmiş bir rafa yerleştirin. En az bir saat ve bir gün öncesine kadar açıkta soğutun.

Beyaz bir kasede baharatlarla karıştırılmış ham kanatların havai görüntüsü.

Küçük bir kapta, bir çay kaşığı mısır nişastası, ½ çay kaşığı sarımsak tozu, ½ çay kaşığı füme kırmızı biber, ¼ çay kaşığı soğan tozu ve her pound tavuk için ⅛ çay kaşığı karabiberi karıştırın. Tavuk kanatlarını buzdolabından çıkarın ve tekrar kağıt havluyla kurulayın. Kanatları alacak büyüklükte bir kaseye koyun, üzerlerine baharat serpin ve üzerini tamamen kaplayana kadar fırlatın.

Hava fritözü tavuk kanatlarının üstten çekimi. Aşçının yarısı

Hava fritöz sepetinizi biraz pişirme spreyi veya yemeklik yağ ile yağlayın. 300 ° F’ye ısıtın. Hava fritözünüzün boyutuna ve yaptığınız kanat sayısına bağlı olarak, muhtemelen kanatlarınızı partiler halinde pişirmeniz gerekecektir. Kanatları hava fritözünün sepetine tek bir katman halinde temas etmeyecek şekilde yerleştirin. 15 dakika pişirin.

Bitmiş fritöz tavuk kanatlarının havai görüntüsü.

Sepet içinde kanatlarınızı çevirmek için maşa kullanın. Sıcaklığı 450 ° F’ye yükseltin. 10 dakika pişirin. Kanatların iç sıcaklığının 165°F olduğundan emin olmak için bir et termometresi kullanın. Başka bir parti pişirirken onları 200 ° F’lik bir fırında bir sac tavada sıcak tutun. Veya benim yaptığımı yapın ve bir sonraki parti pişerken onlara en sevdiğiniz soslardan bazılarını hemen servis edin!

Siyah bir tabakta fritöz tavuk kanatlarının havai görüntüsü.

Beth ve ben bu tarifi test ederken her biri yaklaşık iki kilo tavuk kanadı yedik. Bitmiş kanatların fotoğraflarını çekerken ağzım tam anlamıyla sulandı. Bu tarifi bugün yapın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *