En Lezzetli Lokum Tarifi (Lokum)

En Lezzetli Lokum Tarifi (Lokum)

En Lezzetli Lokum Tarifi – Yumuşak, hafif çiğnenebilir, mükemmel tatlı Lokum, evde yapımı inanılmaz derecede kolay olan klasik bir şekerlemedir. En iyi ev yapımı Lokum AKA Türk Lokumu için bu tarifi en sevdiğiniz tatlarla özelleştirin!

ev yapımı türk lokumu

Ev yapımı şekerin adresi Türk Tatlısı

Okumaktan asla bıkmayacağınız kitaplar yok mu? Özellikle kış mevsiminde veya stresli zamanlarda, denenmiş ve gerçek bir teselli olan bazı hikayeler vardır.

Ailemiz için, Narnia Günlükleri sık sık birlikte okuduğumuz klasik bir derlemedir. Çocuklarımız kitapları o kadar çok seviyorlar ki, muhtemelen onları yıllar içinde onlarca kez okuduk.

Her Ne zaman okusak, tükenip lokum alma ihtiyacı hissediyorum. Hatırlamıyorsanız, bu şekerler, kitaplarda genç Edmund için en büyük cazibe olarak gösterilen sert jöle benzeri karelerdir.

Birçok deneme ve karşılaştırmadan sonra ev yapımı lokum lezzetlerini keşfettik. önemli ölçüde mağazadan satın alınan sürümden daha iyi. Ayrıca, neredeyse istediğiniz her türlü aromayı yapmak için çeşitli özler kullanabilirsiniz!

ev yapımı incelik

Türk lokumu nedir?

Lokum olarak da bilinen Lokum şekeri, sakız damlalarının yumuşak yumuşacık dokusuna sahiptir, tipik olarak içte kıyılmış antep fıstığı ile benekli ve dışta cömertçe pudra şekeri ile kaplanmıştır. Bu şekerlemenin 18. yüzyılın başlarında Türkiye ve İran’da (Pers) yaratıldığı biliniyordu.

Ev yapımı lokumun en geleneksel lezzeti gülsuyudur. Ancak, bunda lokum tarifi Ben gülsuyu, portakal ve ahududuyu harmanladım. Gül suyu var ama klasik şeker kadar güçlü değil ve portakal ve ahududu kombinasyonunu birlikte harika bir şekilde parlak ve meyvemsi buluyorum.

türk lokumu nedir

Lokum İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

İşte yapılışı için gerekli malzemeler en iyisi Sıfırdan Türk Lokumu:

 • Toz şeker
 • su
 • Limon suyu
 • Mısır nişastası
 • krem tartar
 • Gül suyu
 • portakal özü
 • ahududu özü
 • Tuz
 • Antep fıstığı
 • Pudra şekeri/Şekerleme Şekeri
 • kırmızı gıda boyası

Gül suyu, antep fıstığı ve gıda boyası da dahil olmak üzere bu bileşenlerin çoğu isteğe bağlı olsa da, kesinlikle en iyiyi yapmak için tüm bu unsurları dahil etmeyi seviyoruz. en lezzetli ve güzel Türk lokumu kareleri.

Her lokmada tek tip bir doku için veya alerji endişeleriniz varsa kesinlikle fındıkları atlayabilirsiniz.

Kendi benzersiz Lokum lezzetlerinizi yaratmak için farklı özler ve ek güzellikler denemekten çekinmeyin!

Ev Yapımı Lokum Nasıl Yapılır?

ilk, çalışma alanınızı hazırlayın. Ocak üzerine iki büyük 4-6 litrelik tencere koyun ve tencerelerden birine bir şeker termometresi takın. Ardından 9X9 inçlik bir pişirme kabı hazırlayın. Folyo ile düzgün bir şekilde hizalayın ve yapışmaz pişirme spreyi ile cömertçe püskürtün. Kenara koyun.

Termometreli tencereye 4 su bardağı şeker ve 1 ½ su bardağı su dökün. Yüksek ateşte ayarlayın ve kaynatın. Şeker şurubu 240 derece F’ye ulaşana kadar kaynatmaya devam edin.

Bu sırada kalan 2 ¾ su bardağı suyu ikinci tencereye dökün, limon suyu, mısır nişastası ve krem ​​tartarı ekleyerek topaklanma/topaklanma olmadığından emin olun. Isıyı yüksek seviyeye getirin ve mısır nişastası karışımı vazelin benzeri kalın beyaz bir macun oluşturana kadar çırpmaya devam edin. Yığın YOK olduğundan emin olun.

şeker şurubu

Şeker şurubu istenilen sıcaklığa geldiğinde, yavaş ve dikkatli Sıcak şurubu mısır nişastası hamuruna azar azar dökün ve topaklanma olmadığından emin olun. (Bu, iki çift el ile en güvenli olanıdır.)

Isıyı tekrar ortama çevirin ve karışım kalın altın-turuncu jöle gibi görünene kadar ara sıra karıştırarak pişirin.

Tekrar, TOPLAMA YOK! Karışımda mısır nişastası topaklarının kalmadığından emin olmak için Türk Lokumu karışımını her adımda iyice çırpmanız çok önemlidir. Bu küçük mısır nişastası parçaları, her bir şeker parçasındaki küçük kayalar gibi sertleşecek.

gülsuyu, ahududu, portakal

Ocağı kapatın, gül suyu, ahududu özü, portakal özü ve tuzu karıştırın. İstenirse gıda boyasını eklemeniz gereken zaman budur.

Hazırladığınız karışımın yarısını fırın tepsisine dökün ve hızlı bir şekilde kıyılmış antep fıstığı serpin. Ardından kalan şeker karışımını soğumadan ve dökülemeyecek kadar kalın hale gelmeden üstüne dökün.

Seviye: İki takım el burada da güzel. Antep fıstığının doğrudan şekerin ortasında olmasını önemsemiyorsanız, onları şeker karışımına karıştırıp tek seferde tavaya dökebilirsiniz.

fıstıklı şeker

Çanağı buzdolabına koyun ve sertleşene kadar soğutun.

Katılaştığında, lokumu tabaktan bir kesme tahtasına çevirin ve folyoyu soyun. Şekeri yaklaşık 100 küçük kareye kesmek için keskin bir bıçak kullanın.

antep fıstığı, gülsuyu, portakal, ahududu şekeri

Boş pişirme kabına pudra şekerini ekleyin. Ev yapımı lokum parçalarını keserken, onlara bir pudra şekerini iyice çalkalayın her tarafı kaplamak için.

En Lezzetli Türk Lokumu Tarifini Aşağıdan Alın. Zevk almak!

toz şeker

Şeker, soğuduktan sonra biraz sert olmalıdır, ancak oda sıcaklığında oturduğu için yumuşayacaktır.

türk lokumu tarifi

Kaplanmış Lokumu hava geçirmez bir kaba taşıyın ve oda sıcaklığında bir süre bekletin. 4 haftaya kadar.

Umarım aileniz de tatlı, meyveli, klasik şekerlemelerden bizim kadar keyif alır!

en iyi türk lokumu

Bu Lokum Tarifinde Başka Hangi Lezzetleri Kullanabilirim?

Neredeyse tüm meyve özleri dahil edilebilir favori lezzet ev yapımı lokum.

Müthiş meyvemsiliğe sahip daha fazla versiyon için limon, misket limonu, ananas veya çilek özlerini deneyin. Seçtiğiniz gıda boyasını meyvenin rengiyle eşleştirmek çok eğlenceli!

Ayrıca kıyılmış antep fıstığını badem, ceviz, fındık veya başka bir şeyle değiştirebilirsiniz. tercih ettiğiniz fındık.

en iyi ev yapımı lokum lokum tarifi

Daha Kolay Ev Yapımı İkramlar mı Arıyorsunuz?

En Lezzetli Lokum Tarifi

En Lezzetli Lokum Tarifi – Yumuşak, hafif yumuşacık, mükemmel tatlı Lokum, evde yapımı inanılmaz kolay olan klasik bir şekerlemedir. En iyi ev yapımı Lokum AKA Türk Lokumu için bu tarifi en sevdiğiniz tatlarla özelleştirin!

servis: 100 parçalar

 • Set üstü ocakta iki büyük 4-6 litrelik tencere ayarlayın. Bir tencereye bir şeker termometresi takın ve ardından 9X9 inçlik bir fırın tepsisini yerleştirin. Folyo ile düzgün bir şekilde hizalayın, ardından yapışmaz pişirme spreyi ile cömertçe püskürtün. Kenara koyun.

 • 4 bardak şeker ve 1 ½ bardak suyu termometreli tencereye dökün. Yüksek ateşte ayarlayın ve kaynatın. Şeker şurubu 240 derece F’ye ulaşana kadar kaynatmaya devam edin.

 • Bu sırada kalan 2 ¾ su bardağı suyu ikinci tencereye dökün, limon suyu, mısır nişastası ve krem ​​tartarı ekleyerek topaklanma olmayacak şekilde çırpın. Isıyı yüksek seviyeye getirin ve karışım vazelin benzeri kalın beyaz bir macun oluşana kadar çırpmaya devam edin. Yine, HİÇ topak olmadığından emin olmak için iyice çırpın.

 • Şeker şurubu istenen sıcaklığa ulaştığında, sıcak şurubu mısır nişastası hamuruna yavaşça ve dikkatlice dökün, topaklanma olmadığından emin olun. (Bu, iki çift el ile en güvenli olanıdır.)

 • Daha sonra ısıyı ortama geri çevirin ve karışım kalın altın-portakal jöle gibi görünene kadar ara sıra karıştırarak yaklaşık 45 dakika pişirin.

 • Ocağı kapatın, gül suyu, ahududu özü, portakal özü ve tuzu karıştırın. İstenirse gıda boyası ekleyin. Ardından karışımın yarısını hazırlanan pişirme kabına dökün.

 • Çabucak kıyılmış antep fıstığı serpin, ardından kalan şeker karışımını soğumadan ve dökülemeyecek kadar kalınlaşmadan üstüne dökün. (İki elin birbirine değmesi de güzel oldu. Antep fıstığının şekerin tam ortasında olmasını önemsemiyorsanız, şeker karışımına karıştırıp hepsini birden tavaya dökebilirsiniz.)

 • Çanağı buzdolabına koyun ve sertleşene kadar 30-60 dakika soğutun.

 • Türk lokumunu tabaktan çıkarın ve folyoyu soyun. Şekeri yaklaşık 100 küçük kareye kesmek için keskin bir bıçak (veya mutfak makası) kullanın.

 • Boş pişirme kabına pudra şekerini ekleyin. Şeker parçalarını keserken, her taraflarını kaplamak için pudra şekeri ile iyice çalkalayın.

 • Şeker, soğuduktan sonra biraz sert olmalıdır, ancak oda sıcaklığında oturduğu için yumuşayacaktır.

TOPAK YOK! Karışımda mısır nişastası topakları kalmadığından emin olmak için karışımı her adımda iyice çırpmanız çok önemlidir. Bu küçük mısır nişastası parçaları, her bir şeker parçasındaki küçük kayalar gibi sertleşecek.
Tüm şeker parçalarını şekerle kapladıktan sonra hava geçirmez bir kaba taşıyın ve 4 haftaya kadar oda sıcaklığında saklayın.

hizmet: 1parça, kalori: 38kalori, karbonhidratlar: 9G, Protein: 1G, Şişman: 1G, Doymuş yağ: 1G, Sodyum: 12mg, Potasyum: 9mg, lif: 1G, Şeker: 9G, A vitamini: 1iç ünite, C vitamini: 1mg, Kalsiyum: 1mg, Ütü: 1mg

Bu tarifi yapmak? Bizi Instagram’da takip edin ve ne pişirdiğinizi paylaşabilmemiz için @ASpicyPerspective’i etiketleyin!

Bu Tarifi Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *