Fırında Mac ve Peynir – Bütçe Baytları

Side view of baked mac and cheese being lifted out of the casserole dish with a wooden spoon.

Makarna ve peynir tam anlamıyla yapacağım yemeklerden biri. Asla bıktım ve onu tüm farklı biçimleriyle seviyorum. Süper kremalı set üstü mac ve peynir, tek kap mac, eklentileri olan mac ve peynir veya bu daha kalın güveç benzeri pişmiş mac ve peynir olsun, onlar Alles ilahi. Pişmiş mac ve peynir, gevrek, tereyağlı bir tepesi olan daha kalın, peynirli bir mac istediğinizde harikadır. Tamam, konuşmayı bırakıp HEMEN HEMEN bunu nasıl yapacağınızı göstermem gerekiyor.

Güveç çanağından kaldırılan makarna ve peynirin yandan görünümü.

Neden Makarna ve Peynir Pişirin?

Genellikle, mac yaptığımda o kremsi, sevimsiz iyiliği yemek için acelem var, bu yüzden pişirmeye zaman ayırmadan doğrudan tencereden yiyorum. Ancak DAHA FAZLA peynir ve çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır bir sos istiyorsanız, fırınlanmış makarna ve peynir tam size göre. Makarna tüm bu lezzetli tadı emer ve makarna ve peynir gibi eşsiz bir süper zengin güveç elde edersiniz. Bu birkaç ekstra adımı eklemek, bu makarna ve peynir ana karakterine enerji vererek onu başka bir garnitürden gösterinin yıldızına taşıyor.

Mac ve Peynire Daha Fazla Lezzet Nasıl Verilir?

Mutlak EN İYİ mac ve peynir yapmak için, peynir sosuna tavuk suyu ve BÜYÜK dozda bitki ve baharatla iki ekstra lezzet yumruk verdik. Peynir sosu baştan sona çeşnilendirilmekle kalmadı, ardından güveçin üzerine tereyağlı ekmek kırıntıları karışımı ve hatta DAHA FAZLA ÇEŞNTİ koyduk. Sana söylüyorum, bu makarna ve peynir hesaba katılması gereken bir güç.

Pişmiş mac ve peynir dolu bir kasenin havai görünümü.

Mac ve Peynir için En İyi Peynir Nedir?

Cheddar peyniri, mac ve peynir için klasik bir seçenektir, ancak peynir sosuna daha fazla lezzet ve derinlik vermek için biraz fazladan karıştırmaya karar verdik. Birkaç çeşit peynir satın almak yerine, hızlı bir lezzet patlaması için mağazadan satın alınan kıyılmış İtalyan peynir karışımını karıştırdık. Mac ve peynirde harika olan diğer peynirler şunları içerir:

 • Gouda peyniri
 • Taze Parmesan
 • Monterey krikosu
 • Biber krikosu
 • Beyaz çedar
 • Keçi peyniri
 • Brie

Yukarıda listelenen peynirlerden birini kullanın veya benzersiz bir dokunuş için buzdolabınızdaki peynirlerin olasılıklarını ve sonlarını atın!

Fırında Mac ve Peynir Yeniden Isıtılabilir mi?

Fırında makarna ve peynir, set üstü muadilinden biraz daha az şımarıktır ve makarna buzdolabındayken sosu emmeye devam edecektir. Bu yüzden, yeniden ısıttıktan sonra bu mac’un kasesinden sonra kaseyi mutlu bir şekilde yutarken, o kadar şımarık kalmıyor. Yeniden ısıtıldığında biraz daha sulu olan bir mac ve peynir için, süper kremalı set üstü mac ve peynirimize bakın.

Güveç tabağındaki pişmiş mac ve peynirin havai görünümü.

Fırında Mac ve Peynir

Fırında mac ve peynir, tereyağlı ve çıtır çıtır tepesi ile mükemmel bir şekilde pişirilen, ekstra zengin ve peynirli bir makarna güvecidir.

Yazar: Marion Kirkpatrick

Bir tahta kaşıkla güveç tabağından kaldırılan pişmiş mac ve peynirin yan görünümü.

Mac ve Peynir

 • 1 bardak tavuk ekmeği (0,16 ABD doları)
 • 1 bardak yoğun krema (1,66 dolar)
 • 1/4 vesaire İtalyan baharatı (0,02 ABD Doları)
 • 1/4 vesaire sarımsak tozu (0,02 ABD Doları)
 • 1/4 vesaire füme Kırmızı Biber (0,02 ABD Doları)
 • 1/8 vesaire kırmızı biber (0,01 ABD doları)
 • 1/4 vesaire taze çekilmiş karabiber (0,02 ABD doları)
 • 1/2 vesaire tuz (0,02 ABD doları)
 • 1 bardak rendelenmiş çedar peyniri (1,17 dolar)
 • 1 bardak rendelenmiş İtalyan peynir karışımı (1,50 dolar)
 • 8. oz. makarna (0,67 dolar)
 • Fırını 375ºF’ye önceden ısıtın. Tavuk suyu, krema, İtalyan çeşnisi, sarımsak tozu, kırmızı biber, tuz ve karabiberi bir sos tenceresine alın ve orta-yüksek ateşte ara sıra karıştırarak kaynatın.

 • Kaynattıktan sonra, ısıyı ortama indirin ve karışımın azaltmak için sık sık çırparak 7 dakika kaynamaya bırakın.

 • Sosu ocaktan alın. Ayrı bir kapta rendelenmiş çedar peyniri ve İtalyan peynir karışımını birleştirin. Peynir karışımının yaklaşık 1/4’ünü güveç çanağında bir katman olarak kullanmak üzere ayırın. Kalan peynirleri azar azar sosa ekleyin ve daha fazlasını eklemeden önce tamamen eriyene kadar sosun içine çırpın. Peynirin tamamı eklenene ve sos pürüzsüz olana kadar çırpmaya devam edin. Sosu bir kenara koyun (kabuk oluşmasını önlemek için ara sıra çırpın).

 • Makarna için büyük bir tencereye su koyup kaynatın. Kaynattıktan sonra makarnayı ekleyin ve yumuşayana kadar (yaklaşık 7 dakika) kaynatın. Makarnayı bir kevgir içine boşaltın.

 • Makarna haşlanırken galeta ununu hazırlayın. Orta ateşte küçük bir tavada tereyağını eritin. Eridikten sonra Panko, İtalyan baharatı, sarımsak tozu, füme kırmızı biber, tuz ve karabiberi ekleyin. Karıştırın ve yaklaşık 3 dakika veya ekmek kırıntıları kızarmaya başlayana kadar pişirin. Ekmek kırıntılarını ocaktan alın ve biraz soğumalarına izin verin.

 • İyice birleştirilene kadar süzülmüş makarnayı peynir sosuna karıştırın. 8×8 inçlik bir fırın tepsisini yağlayın.

 • Makarnanın yarısını fırın tepsisine dizin. Ayrılmış rendelenmiş peynir karışımını makarnanın üzerine serpin. Makarnanın ikinci yarısını peynirin üzerine yayın.

 • Soğutulmuş ekmek kırıntılarını kalanlarla birleştirin 1/4 fincan rendelenmiş çedar peyniri, ardından makarna ve peynirin üzerine serpin.

 • Makarna ve peyniri önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika ya da peynir kenarlarından köpürene ve üstteki ekmek kırıntıları altın sarısı kahverengi olana kadar pişirin. Mac ve peynirin servis yapmadan önce yaklaşık 5 dakika soğumasını bekleyin.

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Fırında Mac ve Peynir Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Tencerede peynir sosu malzemeleri peynir eksi.

Fırını 375ºF’ye ısıtın, ardından peynir sosuna başlayın. Orta boy bir sos tenceresinde 1 su bardağı tavuk suyu, 1 su bardağı ağır krema, ¼ çay kaşığı İtalyan baharatı, ¼ çay kaşığı sarımsak tozu, ¼ çay kaşığı tütsülenmiş kırmızı biber, ¼ çay kaşığı acı biber, ¼ çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve ½ çay kaşığı tuzu birleştirin.

Tencerede ısıtılmış et suyu, krema ve baharatlar.

Malzemeleri birlikte çırpın ve sıvı kaynayana kadar orta-yüksek ateşte ısıtın. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve 7 dakika kadar kaynamaya bırakın.

Sos tenceresindeki sosa peynir ekleniyor.

1 su bardağı rendelenmiş çedar ve 1 su bardağı rendelenmiş İtalyan peynir karışımını bir kasede birleştirin. Güveç tabağındaki makarnanın arasına katmak için yaklaşık 1/2 bardak karışık peynir ayırın. Sosu ocaktan alın ve kalan peynirleri birer birer sosa eklemeye başlayın, daha fazlasını eklemeden önce tamamen eriyene kadar çırpın. Kalan peyniri üzeri için ayırın.

Pişmiş makarna tencerenin üzerinde bir kaşıkla tutuluyor.

Bu arada, 8 oz kaynatın. Makarna erişteleri yumuşayana kadar (yaklaşık 7 dakika). Erişte pişerken daha fazla yumuşayacağından fazla pişirmeyin. Erişteleri boşaltın, ardından ısıyı kapatarak tencereye geri koyun.

Bir tavada kızarmış ekmek kırıntıları.

Makarna haşlanırken baharatlanmış galeta ununu hazırlayın. ½ fincan Panko galeta unu, 2 yemek kaşığı tereyağı, ¼ çay kaşığı İtalyan baharat karışımı, ¼ çay kaşığı sarımsak tozu, ¼ çay kaşığı tütsülenmiş kırmızı biber, ¼ çay kaşığı tuz ve ¼ çay kaşığı taze çekilmiş biberi bir tavada birleştirin. Tereyağı eriyene ve her şey baharatlarla eşit şekilde kaplanana kadar orta-düşük sıcaklıkta ısıtın. Ekmek kırıntılarını soğuması için bir kenara koyun.

Pişen makarna peynir sosuna karıştırılır.

Pişmiş ve süzülmüş makarnayı, tüm erişteler sosla kaplanana kadar bitmiş peynir sosuna karıştırın. Yağ ve 8 × 8 inç pişirme kabı.

Makarnanın üzerine rendelenmiş peynir ve güveç tabağındaki peynir konuluyor.

Makarna ve peynirin yarısını 8 × 8 inçlik bir fırın tepsisine ekleyin, ardından ayrılmış ½ fincan rendelenmiş karışık peynirleri katmanlayın.

Baharatlı ekmek kırıntıları mac ve peynirin üzerine serpilir.

Üzerine makarnanın kalan yarısını ve peyniri ekleyin. Baharatlı ekmek kırıntılarına ¼ bardak rendelenmiş kaşar ekleyin, ardından karışımı makarna ve peynirin üzerine serpin.

Güveç tabağında pişmiş makarna ve peynir.

Makarna ve peyniri önceden ısıtılmış 375ºF fırında yaklaşık 20 dakika veya peynir kenarlarından köpürene ve üstteki ekmek kırıntıları kızarana kadar pişirin. Servis yapmadan önce yaklaşık 5 dakika soğumaya bırakın.

Bir tahta kaşıkla güveç tabağından kaldırılan pişmiş mac ve peynirin yan görünümü.

Yaasss mac ve peynir cenneti! 🙌

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *