Fransız Soğan Çorbası – Bütçe Baytları

Overhead view of one bowl of french onion soup with a spoon and fresh thyme on the side

Fransız Soğan Çorbası, bir restoranda sipariş etmeyi en sevdiğim şeylerden biridir. Bu sıcacık rahatlık kasesini genellikle restoranlar için ayırırım çünkü yapımı zaman ve sabır isteyen bir çorbadır. Ancak, yavaş bir süreç olmasına rağmen, yine de gülünç derecede basit ve ucuz olduğunu fark ettim, bu yüzden çabaya tamamen değer. Bir sonraki boş gününüzde bir film izleyerek dinlenirken veya çamaşırları katlarken bu inanılmaz Fransız Soğan Çorbasından bir tencere yapmanızı tavsiye ederim. Bence yaptığına memnun olacaksın!

Yanında taze kekik ile süslenmiş bir kase Fransız soğan çorbası, kaşık

Fransız Soğan Çorbası nedir?

Hiç tatmadıysanız, Fransız Soğan Çorbası tatlı karamelize soğan, et suyu ve otlar ile yapılır. Çorbanın üzerine genellikle bir parça kızarmış ekmek ve bol miktarda peynir konur ve bunlar daha sonra mükemmel bir şekilde kızartılır. Böylece her kaşıkta lezzetli et suyu, erimiş peynir ve tatlı-tuzlu soğanla ıslatılmış bir parça ekmek alırsınız. Oldukça destansı.

Karamelize Soğan ile Kısayolları Kullanmayın

O gibi böyle Fransız Soğan Çorbası yaparken soğanları uygun şekilde karamelize etmek önemlidir (görsel bir referans için aşağıdaki adım adım fotoğraflara bakın). Karamelize soğanın derin tadı, bu çorbaya karakteristik lezzetini veren şeydir. Bu adımda kestirme yollardan giderseniz çorbanızın renginde ve lezzetinde kendini gösterecektir.

Karamelize soğan, özellikle bu miktardaki soğan, yavaş bir işlemdir ve çok zaman alır. Bir saat veya daha fazla gibi. Çok erken bırakırsanız çorbanız eksik kalır. Çok hızlı gitmeye çalışırsanız, o tatlı reçelli tadı alamamak için soğanları yakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Sadece yavaşça git. Buna değer.

İyi Et Suyu Kullanın

Gerçekten iyi bir Klasik Fransız Soğan Çorbası yapmanın diğer anahtarı, gerçekten lezzetli bir et suyu kullanmaktır. Beni tanıyorsanız, Better Than Bouillon’u sevdiğimi bilirsiniz, bu yüzden bu çorba için et suyumu yapmak için kullandım. Ancak gerçekten iyi bir et suyuna veya kemik suyuna erişiminiz varsa, bu da inanılmaz olur. Sadece bir et suyu kullandığınızdan emin olun. bilmek iyi bir tada sahiptir.

Fransız Soğan Çorbasına Başka Ne Ekleyebilirim?

Bu Fransız Soğan Çorbası tarifini, zengin lezzetini koruyarak mümkün olduğunca basit yaptım. Ancak yukarıda ve öteye gitmek istiyorsanız, birkaç başka bileşen eklemeyi deneyebilirsiniz.

Şarap – Et suyunu eklemeden önce tencereyi (unu ekledikten sonra) yaklaşık 1/2 bardak şarapla temizlemeyi deneyin. Çorbanızın daha hafif bir dokunuşa (beyaz şarap) veya daha zengin bir tada (kırmızı şarap) sahip olmasını istediğinize bağlı olarak sek beyaz şarap veya kırmızı şarap kullanabilirsiniz.

tatlı soğan – Çorbamı günlük ortalama sarı soğanla yaptım ama biraz daha tatlılık istiyorsanız onun yerine tatlı soğan tercih edebilirsiniz.

Brendi veya Sherry – Fransız Soğan Çorbanıza en sonunda eklenen birkaç yemek kaşığı brendi veya şeri, lezzetleri aydınlatabilir.

Sarımsak – Soğanların tatlı narin aromasını bulandırmak istemedim ama birçok insan sarımsak da eklemeyi tercih ediyor. Sarımsağı güzelce kıyın ve unu eklemeden hemen önce karamelize edilmiş soğanla bir iki dakika soteleyin.

Taze kekikle süslenmiş bir kase Fransız Soğan Çorbasının yan görünümü
Görsel çekicilik için taze kekik ile süslenir. Tarifte kurutulmuş kekik kullanılmıştır.

Fransız soğan çorbası

Ev yapımı Fransız Soğan Çorbası, zaman ve sabır gerektirir, ancak insanın içini ısıtan inanılmaz lezzeti ve düşük maliyeti onu beklemeye değer bir yemek yapar!

Yazar: Beth—Bütçe Baytları

Yanında bir kaşık ve taze kekik olan bir kase Fransız soğan çorbasının havai görünümü

 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı (0,32 ABD doları)
 • 3 lbs. Sarı soğanlar (1,19 dolar)
 • 2 yemek kaşığı Tereyağı (0,28 ABD doları)
 • 3 yemek kaşığı un (0,03 $)
 • 6 bardak Et suyu* (0,78 dolar)
 • 1/2 vesaire kurutulmuş kekik (0,05 ABD doları)
 • 1 Defne yaprağı (0,15 dolar)
 • 1/4 vesaire taze çekilmiş karabiber (0,02 ABD Doları)
 • 1 yemek kaşığı Worcestershire sos (0,02 ABD Doları)
 • 5 dilimler Fransız ekmeği (1,00 $)
 • 1 Fincan rendelenmiş İsviçre veya Gruyere peyniri (1,00 $)
 • Soğanları ¼ inç kalınlığında dilimler halinde dilimleyin. Zeytinyağlı geniş bir çorba tenceresine yemeklik doğranmış soğanları ekleyin. Orta ateşte ara ara karıştırarak soğanları kavurun. Soğanlar hafif altın rengi almaya başlayınca (yaklaşık 30-45 dakika sonra) tereyağını ekleyin.

 • Soğanlar iyice karamelleşene kadar (eski bir kuruşun rengi) ara sıra karıştırarak orta ateşte pişirmeye devam edin. Bu, toplamda yaklaşık bir saat sürmelidir. Gerekirse, soğanlar pişmeye devam ederken yanmalarını önlemek için dipteki kızartılmış parçaları eritmek için birkaç yemek kaşığı su ekleyin.

 • Soğanlar koyu kahverengi ve reçel kıvamına gelince unu ekleyin. Unu karamelize soğanla birlikte yaklaşık iki dakika daha karıştırarak pişirin. Un, et suyunun hafifçe kalınlaşmasına yardımcı olarak vücut verir.

 • Et suyunu tencereye ekleyin ve tencerenin dibinde kalan kızaran parçaları eritmek için karıştırın, ayrıca kekik, defne yaprağı, biber ve Worcestershire sosu ekleyin. Çorbayı kaynama noktasına getirin, ardından yaklaşık yarım saat kaynamaya bırakın. Düşük sodyumlu bir et suyu kullanıyorsanız, çorbayı kaynattıktan sonra tattığınızdan emin olun ve tadına bakmak için tuz ekleyin.

 • Kaynama süresinin sonuna doğru, fırının ızgarasını önceden ısıtın. Ekmek dilimlerini bir fırın tepsisine yerleştirin ve fırının orta rafına yerleştirin. Her iki tarafta birkaç dakika veya zar zor altın kahverengi olana kadar kızartın (daha sonra daha fazla kızarırlar).

 • Fırında güvenli kaseleriniz yoksa, her bir dilim ekmeğin üzerine rendelenmiş peynir koyun, ardından tekrar fırına koyun ve peynir eriyip kabarcıklanana kadar kavurmaya devam edin. Kızartma süresi her fırına göre değişir, bu yüzden yakından izlediğinizden emin olun. Bu sadece birkaç dakika sürmelidir. Servis yapmadan hemen önce her çorba kasesinin üzerine eritilmiş peynirle bir parça kızarmış ekmek koyun.

 • Fırında güvenli kaseleriniz varsa, çorbanızı kaselere paylaştırın, her birinin üzerine bir parça hafif kızarmış ekmek, ardından biraz rendelenmiş peynir koyun. Kaseleri tekrar fırın tepsisine yerleştirin ve her şeyi ızgaranın altındaki fırına geri koyun. Sadece birkaç dakika veya peynir eriyene ve kabarcıklı hale gelene kadar kızartın. Sıcak servis yapın!

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.*Et suyumu yapmak için Better Than Bouillon kullandım.

hizmet: 1taskalori: 621.84kalorikarbonhidratlar: 91.04GProtein: 22.28GŞişman: 19.62GSodyum: 2670.74mglif: 7.44G

Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Rahat çorbaları sever misiniz? Tüm Bütçe Dostu Çorba Tariflerimize göz atın!

Kameraya yakın tutulan bir kepçe dolu bir tencere Fransız Soğan Çorbası

Fransız Soğan Çorbası Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Bir çorba tenceresinde dilimlenmiş soğan

3 lb dilimleyerek başlayın. ince dilimler halinde sarı soğan (yaklaşık ¼ inç kalınlığında). 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile geniş bir çorba tenceresine dilimlenmiş soğanları ekleyin. Orta ateşte ara ara karıştırarak soğanları kavurun.

Çorba tenceresindeki altın sarısı soğanlara tereyağı ekleyin

Soğanlar biraz altın rengi almaya başladığında (yaklaşık 30-45 dakika sonra) 2 yemek kaşığı tereyağı ekleyin. Orta ateşte ara sıra karıştırarak pişirmeye devam edin.

Tencere su ile sırdan arındırılıyor

Amaç, soğanların rengi koyu kahverengi olana ve reçel kıvamına gelene kadar pişirmeye devam etmektir. Tencerenin altı soğanlardan daha çabuk kızarmaya başlarsa, altının kızaran kısımlarını eritmek için birkaç yemek kaşığı su ekleyin ve pişirmeye devam edin. Soğanlar yukarıdaki fotoğraftaki renk olunca durmayın. Hala gidilecek bir yol var!

Tencerede karamelize soğan, un ekleniyor

Soğanlar eski kuruş rengi olunca (yukarıdaki fotoğrafa bakın) 3 yemek kaşığı un ekleyin ve yaklaşık iki dakika karıştırarak pişirmeye devam edin. Un, çorbayı biraz koyulaştırmaya yardımcı olur, sadece biraz ekstra vücut verir.

Et suyu tencereye ekleniyor

Son olarak 6 su bardağı et suyunu tencereye ekleyin ve alt kısımda kalan kızaran parçaları eritmek için karıştırın.

Çorbaya eklenen otlar

Ayrıca ½ çay kaşığı kuru kekik, bir defne yaprağı, ¼ çay kaşığı taze çekilmiş biber ve 1 yemek kaşığı Worcestershire sosu ekleyin. Çorbayı bir kaynamaya getirin ve yaklaşık 30 dakika kaynamaya devam etmesine izin verin. Daha düşük bir sodyum suyu kullanıyorsanız, çorbayı tatmak ve kaynadıktan sonra tadına bakmak için tuz eklemek isteyeceksiniz.

Bir fırın tepsisine kızarmış ekmek

Kaynama süresinin sonuna doğru peynirli tostu hazırlamaya başlayın. Fırının ızgarasını önceden ısıtın. Fransız ekmeği dilimlerini bir fırın tepsisine yerleştirin (sadece dört çorba kasem vardı, bu yüzden şu anda sadece dört parça kızartıyorum ama çorba yaklaşık 5 porsiyon yapıyor). Ekmeği her iki tarafta birkaç dakika veya hafifçe altın rengi kahverengi olana kadar kızartın. Daha sonra peynirle birlikte daha fazla kızaracaktır.

Çorba fırına dayanıklı kaselere paylaştırılıyor

Fırına dayanıklı kaseleriniz varsa, çorbayı kaselere paylaştırın. Fırına dayanıklı kaseleriniz yoksa, rendelenmiş peyniri doğrudan fırın tepsisindeki kızarmış ekmeğin üzerine koyun ve ardından peyniri eritmek için birkaç dakika daha kızartın. Her kase çorbayı peynirli ekmek dilimi ile doldurun.

Çorba kaselerine eklenen kızarmış ekmek ve peynir

Fırına dayanıklı kaseleriniz varsa, kaseleri fırın tepsisine yerleştirin ve her kaseye bir parça kızarmış ekmek koyun, ardından rendelenmiş İsviçre peyniri veya Gruyere ile süsleyin.

Haşlanmış kase Fransız soğan çorbası ekmek ve peynir ile

Fırın tepsisini çorba kaseleriyle birlikte fırına geri koyun ve birkaç dakika daha veya peynir eriyene ve ekmek kızarana kadar kızartın. Her piliç biraz farklıdır ve çabuk pişerler, bu yüzden onlara göz kulak olun!

Yanında bir kaşık ve taze kekik olan bir kase Fransız soğan çorbasının havai görünümü

Kazın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *