hurma ve antep fıstığı ile karnabahar salatası – smitten mutfak

cauliflower salad with dates and pistachios
  • 1 büyük baş karnabahar (2 pound veya 905 gram)
  • zeytin yağı
  • koşer tuzu
  • Taze çekilmiş karabiber
  • 1 demet (6 ons veya 170 gram) yeşil soğan
  • Yaklaşık 8 kuru hurma
  • 1/2 su bardağı kabuklu tuzlu fıstık
  • 1 orta boy limon suyu
Fırını 450 ° F’ye ısıtın ve büyük bir fırın tepsisini zeytinyağı ile iyice kaplayın, ardından tavaya koşer tuzu ve karabiber serpin. Karnabaharınızı dörde bölün, çekirdeğini çıkarın ve çeyrekleri ısırık büyüklüğünde parçalara ayırın. Çekirdeği daha küçük parçalara ayırın. Hazırlanan fırın tepsisine yerleştirin ve yağ, tuz ve karabiberle kaplayın.

Yeşil soğanların *yarısını* budayın ve ince ince dilimleyerek bir kenara ayırın. Kalan bütün ve beyaz yeşil soğan yarısını 1 ila 2 inçlik dilimler halinde kesin. Karnabahar fırın tepsinizin sonunda biraz boşluk bırakın ve yeşil soğan dilimlerini buraya ekleyin. Tavayı ilave tuz ve karabiberle tatlandırın.

10 dakika kızartın, ardından tepsiyi fırından çıkarın (fırını açık bırakın) ve maşa kullanarak sadece kömürleşmiş yeşil soğan dilimlerini büyük bir kaseye koyarak çıkarın. Karnabahar parçalarını eşit şekilde kızarmak için ters çevirin ve karnabahar birçok noktada derin bir şekilde kızarana kadar 5 ila 10 dakika daha fırına geri koyun. Kömürden korkma – tadı güzel olacak, yanmayacak.

Bu arada antep fıstığını iri iri doğrayın. Gerekirse hurmalarınızı soyun ve kabaca doğrayın. 3 yemek kaşığı zeytinyağı, bir limonun suyu ve çok iyi çeşnilendirmeye yetecek kadar tuz ve karabiberle salata sosu yapın. Çırpın (veya benim gibi elektrikli kardeşinize takıntılıysanız karıştırın). Burada keskin bir limon sosu istiyoruz, sıcak malzemeleri kapladığından daha yumuşak olur, ancak kesinlikle damak tadınıza göre çok keskinse, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin.

Karnabahar bittiğinde, hurma, antep fıstığı ve ayrılmış yeşil soğan yeşillikleri ile birlikte kömürleşmiş yeşil soğan ile kaseye ekleyin. Tatmak için sosla karıştırın (neredeyse hepsini kullanıyorum), gerekirse daha fazla baharat ekleyin. Salata hemen iyi olur ama aynı zamanda oda sıcaklığında birkaç saat iyi kalır. [Leftovers are great warmed in the microwave for just 10 to 20 seconds, just to take the coldest chill off it it.]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *