Kahverengi Pirinç Nasıl Pişirilir – WellPlated.com

the best brown rice in a bowl

Kabarık, yumuşak bir tencere Esmer pirinç yapmak için senin! Her seferinde mükemmel set üstü kahverengi pirinci pişirmek için bu adımları izleyin.

bir kapta en iyi kahverengi pirinç

Sonrası için kaydetmek üzere bu tarifi Pinterest’te sabitleyin

İğnele!

Kahverengi pirinç pişirmek ilk başta samimi olabilir. Bunu yaptıysanız, mükemmel dokuyu yakalamanın beklediğinizden daha zor olduğunu bilirsiniz.

Doğru tekniklerle (hepsini aşağıda bulacaksınız), onu yemeklerinizin vazgeçilmezi haline getirebilirsiniz.

Bu gönderi, kahverengi pirinci ocakta mükemmel şekilde nasıl pişireceğinize dair adım adım süreci size gösterecek!

Kahverengi pirinç, elinizin altında olması gereken harika bir tahıldır.

Hafif cevizli tadı ve yumuşak, çiğnenebilir dokusu, patates kızartması, kızarmış pilav (Karidesli Kızarmış Pilav ve Tavuklu Kızarmış Pilav gibi) ve daha fazlası için mükemmel bir temel oluşturur!

kahverengi pirinç tanesi

Kahverengi Pirinç Neden Sağlıklı Bir Seçenektir?

Kahverengi pirincin sağlığa birçok faydası vardır, beyaz pirince besleyici bir alternatiftir ve birçok farklı diyet için mükemmel bir seçim olabilir.

 • Tam Tahıl. Kahverengi pirinç tam bir tahıldır, yani tahılın tüm kısımlarını (kepek, mikrop ve endosperm dahil) içerir. Bu, sadece karbonhidrat açısından zengin endosperm içeren beyaz pirinç gibi rafine edilmiş tahıllardan daha fazla lif, vitamin ve mineral içerdiği anlamına gelir.
 • yüksek lif. Kahverengi pirinç, sağlıklı bir sindirim sistemini sürdürmek için gerekli olan harika bir diyet lifi kaynağıdır. Lif ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.*
 • Düşük glisemik indeks. Kahverengi pirincin glisemik indeksi beyaz pirince göre daha düşüktür. Bu, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine ve insülindeki ani yükselmelerin önlenmesine yardımcı olabilir, bu da onu şeker hastaları için ideal bir besin haline getirir.*
 • Glütensiz. Kahverengi pirinç doğal olarak glütensizdir.
 • mineraller. Kahverengi pirinç iyi bir magnezyum, fosfor ve selenyum kaynağıdır.*
Bir kasede kabarık set üstü kahverengi pirinç

Ocakta Kahverengi Pirinç Nasıl Pişirilir?

Bu iki yöntemle esmer pirinç pişirmek sandığınızdan daha kolay.

 • Yöntem 1 – Kaynatma. Bu yöntemle, su ve pirinci birleştirip kaynatın, ardından ısıyı azaltın ve pirinç yumuşayana ve sıvı emilene kadar pişirin.
 • Yöntem 2 – Kaynatın ve Boşaltın (makarna yöntemi). Bu yöntemde pirinci makarna gibi pişirirsiniz: Suyu kaynatın, pirinci ekleyin, ardından pirinç yumuşayana kadar kaynatın ve fazla sıvıyı boşaltın.

Her iki yöntem de çalışır ve artıları ve eksileri vardır.

 • Kaynatma yöntemi, pirinç paketlerinin talimat verdiği en yaygın yöntemdir ve pişmiş pirinci boşaltma ihtiyacının yarattığı karışıklığı önler. Ayrıca pirinç, hiçbir şey süzülmediği için besin maddelerinin çoğunu korur.
 • Kaynatma yöntemi, daha fazla lezzet katmak için pirinci sebze veya tavuk suyunda pişirmeyi kolaylaştırır.
 • Kaynatma yöntemi birçok kişi tarafından daha kolay kabul edilir, çünkü suyun tamamen emilmesi ve pişirirken tencerenin dibine kadar yanması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Mükemmel pirinç dokusunu elde etme konusunda gerginseniz veya her zaman pirinciniz yanıyor gibi görünüyorsa, kaynatma yöntemini deneyin.

Pirinci periyodik olarak kontrol edebiliyorsanız, boşaltma ile uğraşmak istemiyorsanız, maksimum besinleri korumak istiyorsanız veya ekstra lezzet katmak istiyorsanız, kaynatın.


İçindekiler

 • Esmer pirinç. Aşağıda listelenen pişirme süreleri için uzun taneli bir kahverengi pirinç seçin. Kısa taneli kahverengi pirincin pişme süresi biraz farklı olabilir.

Su-Pirinç Oranı

Kaynatma Yöntemi. Kahverengi (ve beyaz) pirinci pişirirken mükemmel bir kural, suyun pirince 2:1 oranıdır. 1 bardak pirinç için 2 bardak su.

Kaynatma Yöntemi. Pirinci piştiği süre boyunca kaynatmayı tercih ederseniz, sonra süzün, 1 bardak pirinç için 6 bardak su kullanın.

 • Su. Pirinç su oranı kritiktir.

ikame ipucu

Daha zengin bir tat elde etmek için su yerine eşit miktarda tavuk suyu veya sebze suyu gibi sıvı et suyu kullanın. (Bunun kaynatma yöntemiyle en iyisi olduğunu unutmayın; pirinci kaynatıyorsanız, bu çok fazla et suyu kullanır!).

 • Zeytin yağı. Tadı arttırır ve yapışkanlığı azaltır.

Yönler

Depolama ipuçları

 • Depolamak. Hava geçirmez bir kapta saklamadan önce kahverengi pirinci soğumaya bırakın. Pişmiş kahverengi pirinci 5 güne kadar buzdolabında saklayın.
 • Yeniden ısıtmak için. Kahverengi pirinci ve az miktarda suyu veya et suyunu (veya bir buz küpünü!) Mikrodalgaya uygun bir kaseye ekleyin ve tekrar ısıtılana kadar 1-2 dakika mikrodalgada tutun.
 • Dondurmak. Kahverengi pirinci bir fırın tepsisine yayın, katılaşana kadar dondurun Dondurulmuş pirinci 3 aya kadar hava geçirmez, dondurucuda güvenli bir saklama kabına aktarın. Yeniden ısıtmadan önce buzdolabında gece boyunca eritin.

Kahverengi Pirinci Kullanma Yolları

bir kasede kolay kahverengi pirinç
bir kapta en iyi kahverengi pirinç

Bu tarifi sen mi yaptın?

Bana ne düşündüğünü söyle!

Yorumlarda aşağıya bir puan bırakın ve tarifi nasıl beğendiğinizi bana bildirin.

Mükemmel pişmiş kahverengi pirincinizin tadını çıkarın; pirinç ocağına gerek yok!

Sıkça Sorulan Sorular

Hazır Tencerede Kahverengi Pirinç Yapabilir miyim?

Hazır tencerede kahverengi pirinç yapmak için, Hazır Tencerede Kahverengi Pirinç tarifime göz atın.

Kahverengi Pirinci Neden Durulamam Gerekiyor?

Pirinci durulamak, dokuyu iyileştirebilen ve istenmeyen kalıntıları giderebilen önemli bir adımdır. Kahverengi pirincin durulanması fazla nişastayı gidererek daha az yapışkan ve daha kabarık pirinç elde edilmesini sağlar. Durulama ayrıca kahverengi pirinç gibi tahıllarda bulunabilecek az miktardaki arseniği de giderir. Bu, pirincinizin kalitesinde ve yemeğinizin genel lezzetinde büyük bir fark yaratabilecek basit bir adımdır.

1 Su Bardağı Pişmemiş Pirinç Ne Kadar Verir?

Bir fincan pişmemiş kahverengi pirinç, kabaca 3 fincan pişmiş olarak verir.

Esmer Pirince Nasıl Lezzet Katabilirim?

Suyu et suyuyla değiştirmek, kahverengi pirincin lezzetini derinleştirmek için harika bir seçenektir. Ek olarak, pirincinizi tadına bakmak için tereyağı, taze otlar ve tuzla doldurun.

 • 2 bardak su (kaynatma yöntemi için) veya 6 su bardağı (kaynatma yöntemi için)
 • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 bardak uzun taneli kahverengi pirinç
 • taze doğranmış kişniş, maydanoz veya frenk soğanı isteğe bağlı

Yöntem 2 – Haşlama ve Süzme (Makarna) – Talimatlar:

 • DEPOLAMAK: Hava geçirmez bir kapta saklamadan önce kahverengi pirinci soğumaya bırakın. Pişmiş kahverengi pirinci 5 güne kadar buzdolabında saklayın.
 • YENİDEN ISITMAK İÇİN: Kahverengi pirinci ve az miktarda suyu veya et suyunu (veya bir buz küpünü!) Mikrodalgaya uygun bir kaseye ekleyin ve tekrar ısıtılana kadar 1-2 dakika mikrodalgada pişirin.
 • DONDURMAK: Kahverengi pirinci bir fırın tepsisine yayın, katılaşana kadar dondurun Dondurulmuş pirinci 3 aya kadar hava geçirmez, dondurucuda güvenli bir saklama kabına aktarın. Yeniden ısıtmadan önce buzdolabında gece boyunca eritin.

hizmet: 1 bir bardak pişmiş pirinçkalori: 241kalorikarbonhidratlar: 48GProtein: 5GYağ: 3GDoymuş yağ: 1GDoymamış yağ: 1GTekli doymamış yağ: 2GPotasyum: 170mglif: 2GKalsiyum: 21mgÜtü: 1mg

Bugün katılın ve en sevdiğiniz tarifleri kaydetmeye başlayın

En sevdiğiniz tarifleri kolayca kaydetmek ve ÜCRETSİZ yemek planlarına erişmek için bir hesap oluşturun.

beni kaydet

*Health.com’da bulunan kahverengi pirincin sağlığa faydaları.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *