Kuru Narenciye Nasıl Yapılır?

Kuru Narenciye Nasıl Yapılır?

Sizin için çok kolay ve çevrenizdeki herkesi etkilemeyi garanti eden yepyeni bir öğreticim var. Hiç bu güzel kurutulmuş narenciye turlarıyla süslenmiş bir kokteyl veya hatta bir tatlı sipariş ettiniz mi? Bence ÇOK güzeller ve görünüşe göre yapmaları inanılmaz derecede kolay!

Burada, nasıl yapılacağını öğrenmek için adım adım bir eğitim alacaksınız. kurutulmuş narenciye herhangi bir süslü ekipman olmadan evde. Sadece bir fırın tepsisine, keskin bir bıçağa ve bir fırına ihtiyacınız olacak! Narenciyenin kurutulması birkaç saat alır, ancak yalnızca birkaç basit adım gerektirir.

Kurutulmuş narenciyeyi pek çok şekilde de kullanabilirsiniz. Öğreticiye, ipuçlarına, püf noktalarına ve onu kullanmanın eğlenceli yollarına göz atmak için bir kaydırma yapın. O zaman turunçgillerin kullanıldığı yepyeni bir tarif için bu hafta buraya gelmeyi unutmayın!

Kurutulmuş narenciye nedir?

Tatlılarda veya şık kokteyllerde bulunan güzel, şekerlenmiş görünümlü narenciye dilimleri tamamen kurudu! İşlem tam olarak göründüğü gibidir – meyve dilimlerinden tüm nemi çıkarmak, böylece kurumuş olmaları ve korunabilmeleri. Kurutulmuş turunçgilleri kullanmanın tonlarca yolu vardır ve bunu doğrudan fırında yapabilirsiniz. Kurutucuya gerek yok!

bir kesme tahtası üzerinde narenciye

meyveni seç

Narenciye kurutmanın bu kolay yöntemi greyfurt, limon, misket limonu ve portakal dilimleri için kullanılabilir. Bu yüzden favorilerinizden birkaçını seçin ve onları kullanmanın harika yollarına hazır olun.

kurutmadan önce bir fırın tepsisine narenciye dilimleri

3 basit adımda güzel kurutulmuş narenciye

Bahsettiğim gibi, bir kurutucuya gerek yok, sadece bir fırın tepsisine ve bir fırına ihtiyacınız var. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Meyveni dilimle. Narenciye meyvenizi yaklaşık 1/4 “tur dilimleyerek başlayın. Bir mandolin, turları eşit yapmak için harika bir araçtır, ancak mandolin yoksa keskin bir bıçak kullanın.
 2. Narenciye pişirin. Narenciye dilimlerini parşömen kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine tek kat halinde yerleştirin ve tamamen kuruyana kadar 170 F’de (evet, çok düşük) pişirin.
 3. Soğutun ve keyfini çıkarın. Narenciye turlarını bir tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın, ardından tatlılarda, kokteyllerde ve kokteyllerde ve hatta dekorasyon olarak kullanın!

fırın tepsisinde kurutulmuş narenciye

Turunçgillerin kuruması ne kadar sürer?

Misket limonu gibi daha az sulu olan bazı narenciye meyvelerinin kuruması muhtemelen daha kısa sürer (4 saate yakın). Greyfurt ve portakal gibi narenciye meyvelerinin sıkılması 6 saate yakın sürer. Kırılgan bir dokuya sahip olduğunda ve üzerine bir kağıt havluyu hafifçe bastırırsanız nem çıkmadığında meyvenin tamamen kuruduğunu anlayacaksınız.

tabaklarda suyu alınmış narenciye

Kurutulmuş narenciye kullanmanın eğlenceli yolları

 • En sevdiğiniz kokteylleri veya kokteylleri bu Baharatlı Kan Portakallı Margarita gibi süsleyin
 • Güzel pastaları bu Portakallı Kabak Pastası gibi süsleyin
 • Güzel bir ikram için dilimleri eritilmiş bitter çikolataya batırın.
 • Bir masa manzarasını veya şarküteri tahtasını süsleyerek biraz renk katın veya güzel bir narenciye çelengi yapın
 • Narenciye aromasını artırmak için çayınıza bir tane ekleyin

bir tabakta yığın halinde kurutulmuş narenciye mermileri

Saklama ipuçları

Kuru turunçgillerinizi hava geçirmez bir kapta serin ve kuru bir yerde saklayın. Narenciye, uygun şekilde saklandığı ve meyve tamamen kurutulduğu sürece bir yıla kadar dayanır. Meyvede nem kalmışsa küflenebilir, bu yüzden tamamen kurutmayı unutmayın!

iki margarita, tepesinde kurutulmuş narenciye

Daha yararlı nasıl yapılır kılavuzları

Tüm nasıl yapılır kılavuzlarıma buradan göz atın!

Umarım kurutulmuş narenciye yapmak için bu kılavuzu seversiniz! Eğer denerseniz, nasıl beğendiğinizi bilmek için aşağıya bir yorum ve derecelendirme bıraktığınızdan emin olun. İyi eğlenceler!

bir plaka üzerinde kurutulmuş narenciye

toplam zaman 6 saat 5 dakika

En sevdiğiniz narenciyeleri kullanarak fırında narenciye kurusu yapmayı öğrenin! Bu güzel kurutulmuş narenciye tekerlekleri, kokteyller, kokteyller ve en sevdiğiniz tatlılar için mükemmel garnitürler oluşturur. Ya da mükemmel bir tatlı ikramı için onları çikolataya batırın!

İçindekiler

 • 1-2
  tercih edilen turunçgiller (greyfurt, limon, misket limonu ve portakal hepsi işe yarayacak*)

Talimatlar

 1. Narenciyeyi ¼” (veya daha ince) yuvarlaklar halinde dilimleyin ve parşömen kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin.

 2. 170ºF’de 4-6 saat pişirin, dilimleri her 2 saatte bir veya tamamen kuruyana kadar çevirin. En sevdiğiniz içecekleri süslemek için kurutulmuş narenciye kullanın.

Tarif Notları

*Limon gibi daha az sulu olan bazı turunçgillerin kuruması muhtemelen daha kısa sürer (4 saate yakın). Greyfurt ve portakal gibi narenciye meyvelerinin sıkılması 6 saate yakın sürer.

Tarifi yazan: Monique Volz // Hırslı Mutfak | Eat Love Eats tarafından Fotoğrafçılık

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *