Maymun Ekmeği – Bütçe Baytları

Overhead shot of monkey bread on white plate with a few pieces picked out of it .

Tatlılar söz konusu olduğunda, ne kadar kolaysa o kadar iyidir. Haklı mıyım? Zahmetsiz, mutlak bir nakavt tatlısı arıyorsanız, onu Maymun Ekmeği’nde buldunuz. Bu tereyağlı, karamelize, çekilerek ayrılan tarçınlı somun, bir avuç malzeme ve sadece birkaç dakikalık çalışma ile yapılabilir. Bonus: Onu ellerinle yemen gerekiyor, bu yüzden herhangi bir tabak koyma konusunda endişelenme! Sofranıza yeni bir favori getirme zamanı!

Bir somundan bir parça maymun ekmeği çeken elin yan görüntüsü.

Maymun Ekmeği Neyden Yapılır?

Maymun Ekmeği en basit haliyle tereyağı ve tarçınlı şekerde pişirilen doğranmış bisküvi hamurudur. Yastık gibi, çek-ayır, karamelize tarçınlı tost gibi düşünün. Ama, bilirsin, çıtırtı olmadan. Başka bir deyişle: saf, katkısız cennet.

Adı Neden Maymun Ekmeği?

Bazıları, Maymun Ekmeği’nin adını, dokusunun genellikle maymunlar tarafından yenen bir Afrika meyvesinin kabuğuna benzemesinden aldığını söylüyor. Diğerleri, adını, primatların tımar ritüellerine benzeyen, her seferinde bir parça kopararak nasıl yediğinizden aldığını söylüyor. Meyve hikayesini tercih ederim. Birbirlerinden pire toplayan maymunları düşünmek istemiyorum. Ama sen yapıyorsun.

Karamel yapma deneyiminiz yoksa kararsız bir canavar olabilir. Her zaman karamel yapmayı atlayabilir ve tereyağını kızartıp şeker, krema ve tarçını karıştırıp bisküvi parçalarını bu karışımda yuvarlayabilirsiniz. Aynı dokuyu elde etmeyeceksiniz (tarifimde karamel kaplamadan biraz çiğnenebilir bir çıtırlık var) ama tatlar yine de orada olacak. Elinizi karamelde denemek istiyorsanız ve daha önce karamel yapmadıysanız, ilk denemenizden önce bu ipuçlarını okuyun.

karamel sorunlarını giderme

 • Karamel sosunuzun taneciklenmesini önlemek için kenarları yuvarlak, orta boy, kalın tabanlı bir tencere kullanın. Bir çırpıcı, karamelinizi kristalleştirecek şeker granüllerini kırabilen düz kenarlı bir tavada alt dikişe ulaşamaz.
 • Tereyağınızın ve şekerinizin ayrılmaması için sabit, orta-düşük bir ısı tutun. Ocağınız ısınabilir. Soba kadranınıza güvenmeyin, görsel ipuçları kullanın. Karamel buğulanıyorsa, kaynıyorsa veya rengi hızla değişiyorsa, ısıyı düşürün.
 • Karıştırmayı bırakmayın.
 • Eğer sos ayrılırsa ve tereyağı şekerin üzerinde birikirse veya taneli olursa tencereyi ocaktan alın ve ikisi tekrar bir araya gelene kadar karıştırmaya devam edin.
 • Sos toparlanmıyorsa veya toparlanmıyorsa bir yemek kaşığı su ekleyip karıştırmaya devam edin.
Beyaz tabakta maymun ekmeğinin üstten çekimi ve içinden birkaç parça koparıldı.

Maymun Ekmeği İçin Hangi Tavaları Kullanabilirsiniz?

Maymun Ekmeği’ni hemen hemen her fırında güvenli tavada pişirebilirsiniz, ancak tava seçiminiz sonuçlarınızı kesinlikle etkileyecektir. En iyi seçenek, sıcak havanın somunun ortasında dolaşmasına izin verdiği ve yoğun bisküvi hamurunu eşit şekilde pişirdiği için bir demet tavadır. Ancak, özellikle somunun ortasının eşit şekilde yükselmesine yardımcı olmak için ortasına küçük, fırında güvenli bir ramekin yerleştirirseniz, bir turta tepsisi de iş görecektir.

Maymun Ekmeğinin Yanında Ne Yaparsınız?

Maymun ekmeğini lezzetli brunch yemekleri ile eşleştirin. Ya da sert bir fincan kahve, çiçek çayı veya soğuk bir bardak süt ile tatlı olarak servis edin. Tatlılığı kıracak bir şey istiyorsanız, onu tuzlu taze köy peyniri ile servis edin.

Artıklar Nasıl Saklanır?

Soğuk sıcaklıklar hamuru sertleştirme ve kurutma eğiliminde olduğundan, artıkları buzdolabından uzak tutun. Bunun yerine, Maymun Ekmeği’ni hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında saklayın. Bir veya iki gün boyunca devam edecek. Daha uzun süreli depolama için dondurmak en iyi seçeneğinizdir. Sadece bir kez çözmek istediğiniz için dondurmadan önce porsiyonlayın. Plastiğe, ardından alüminyuma sarın ve ardından dondurucuya uygun bir kaba yerleştirin. Yaklaşık bir ay saklanmalıdır. Ardından 250°F fırında yaklaşık 20 dakika ısıtın.

Beyaz tabakta maymun ekmeğinin havai çekimi.

maymun ekmeği

Kolay, mutlak bir nakavt tatlısı arıyorsanız, Maymun Ekmeği olarak bilinen tereyağlı, karamelize, çekip ayrılabilen tarçınlı somun yapmayı deneyin.

Yazar: Monti—Bütçe Baytları

Bir somundan bir parça maymun ekmeği çeken elin yan görüntüsü.

 • 1 Fincan tuzlu tereyağı (2,40 dolar)
 • 1 Fincan esmer şeker (0,45 dolar)
 • 1/3 Fincan ağır krem ​​şanti (0,55 dolar)
 • 2 vesaire tarçın (0,04 $)
 • 1/2 vesaire vanilya (0,36 ABD doları)
 • 2 kutular bisküvi hamuru, her biri 16 oz* (3,38 $)
 • Fırınınızın ortasına bir raf yerleştirin ve 375 ° F’ye ısıtın. Açık renkli bir tencereyi orta ateşte ayarlayın. Tereyağını ekleyin ve sarmalayıcıları ayırın. Tereyağı eriyecek, köpürecek ve ardından süt katıları karamelleşerek açık altın-kahverengi pastırmaya dönüşecek ve kahverengi tereyağı oluşturacaktır. Açık renkli bir tava kullanmak, tereyağı kızardıkça renk değişimini görmenize yardımcı olur.*

 • Kahverengi şekeri tavaya ekleyin.

 • Kahverengi şeker tamamen kahverengi tereyağı ile karışana ve artık kristalleşmeyene kadar çırpın. Karamel oluşturacak.

 • Ocaktan alıp kremayı ekleyin. Tamamen karamele karışana kadar çırpın.

 • Vanilya ve tarçını çırpın.

 • Bir Bundt tavasını tereyağı sarmalayıcılarla yağlayın. Gerekirse daha fazla tereyağı ekleyin. Karamel soğurken on altı bisküvinin her birini dörde bölün.

 • Her bir bisküvi parçasını soğutulmuş karamele batırın ve ardından Bundt tepsisine dizin.*

 • Maymun Ekmeği’ni kalan karamelle doldurun.

 • 375 ° F’de 35 ila 40 dakika veya Maymun Ekmeğinin üst kısmı dokunulduğunda geri dönene kadar pişirin.

 • Bir servis tabağına ters çevirmeden önce somunu soğumaya bırakın.

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.*Karamel yapmayı atlamak istiyorsanız, tereyağını kahverengileştirin, ocaktan alın ve şekeri, kremayı, vanilyayı ve tarçını ekleyin. Sonra her bisküvi parçasını içine yuvarlayın. Nihai doku farklı olacak, ancak tatlar orada olacak.
*Konserve bisküvilere erişiminiz yoksa bu tarifi ikiye katlamayı deneyin: https://www.budgetbytes.com/basic-biscuits/
* Bisküvileri içine batırırken yanmaması için lütfen karamelin soğumasını bekleyin. Soğumasına izin vermeyin, ancak cildinizi sıcak karamele yaklaştırmayın.

kalori: 509kalorikarbonhidratlar: 56GProtein: 5GŞişman: 30GSodyum: 854mglif: 1G

Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Beyaz tabakta maymun ekmeğinin havai çekimi.

Maymun Ekmeği Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Bir tencerede kızaran tereyağının üstten çekimi.

Fırınınızın ortasına bir raf yerleştirin ve 375 ° F’ye ısıtın. Orta ateşte açık renkli bir tava ayarlayın ve 1 bardak tereyağı ekleyin. Tereyağı ambalajlarını ayırın. Tereyağı eriyecek, köpürecek ve ardından süt katıları karamelleşerek açık altın-kahverengi pastırmaya dönüşecek ve kahverengi tereyağı oluşturacaktır.

Tereyağlı bir tencerede pişirilen kahverengi şekerin havai atış.

1 su bardağı esmer şekeri tencereye ekleyin.

Bir tencerede çırpma teli ile karameli karıştıran elin üstten görüntüsü.

Kahverengi şeker tamamen kahverengi tereyağı ile karışana ve artık kristalleşmeyene kadar çırpın. Karamel halini almış olacak.

Bir tencerede çırpma teli ile karamel ve kremayı karıştıran elin üstten görüntüsü.

Tavayı ocaktan alın ve 1/3 fincan kremayı ekleyin. Tamamen karamele karışana kadar çırpın.

Bir tencerede çırpıcıyla karameli karıştıran elin ve ikinci bir elin bir ölçü kaşığıyla tencereye vanilyayı eklediği havai atış.

1/2 çay kaşığı vanilyayı ve 2 çay kaşığı tarçını çırpın.

Bisküvi konservelerini kesen bıçağın üstten çekimi.

Bir Bundt tavasını tereyağı sarmalayıcılarla yağlayın. Gerekirse daha fazla tereyağı ekleyin. Karamel soğurken on altı bisküvinin her birini 2 kutu bisküvi hamuruna dörde bölün.

Bisküvi parçasını bisküvi parçaları ve yanında bir paket pantolonla karamel dolu bir kaseye batıran elin üstten çekimi.

Her bir bisküvi parçasını soğutulmuş karamele batırın ve ardından Bundt tepsisine dizin. Kendinizi yakmamak için lütfen karamelin soğuduğundan emin olun.

Bir demet tavada çiğ maymun ekmeğinin üstten çekimi.

Maymun Ekmeği’ni kalan karamelle doldurun.

Bir tavada pişmiş maymun ekmeğinin üstten çekimi.

375 ° F’de 35 ila 40 dakika veya Maymun Ekmeğinin üst kısmı dokunulduğunda geri dönene kadar pişirin.

Beyaz tabakta maymun ekmeğinin havai çekimi.

Bir servis tabağına ters çevirmeden önce somunu soğumaya bırakın. Bütün bir somun olarak servis yapın ve sevdiklerinizin şehre gitmesine izin verin!

Diğer Kolay Tatlılar

Maymun Ekmeğinin beyaz bir tabakta yan görüntüsü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *