Orzo ile Bir Kap Limonlu Biberli Tavuk

Overhead view of a pot full of lemon pepper chicken and orzo.

“Nasıl bu kadar az malzemeyle bu kadar lezzetli bir yemek yapılabilir?”in başka bir bölümüne hoş geldiniz! Tek kap yemekler bir mucizedir dostlarım ve bu Orzo’lu Limonlu Biberli Tavuk mükemmel bir örnek. Bu yemek, bol miktarda limon biberi, tavuk suyu, sulu tavuk baldırları ve sonunda bir parça beyaz peynir sayesinde lezzetle doludur. Artı, hızlı, kolay ve daha sonra temizlemek için neredeyse hiçbir şey yok. 🙂

İlk olarak 5/8/2015 tarihinde yayınlandı, 15/8/2022 tarihinde güncellendi.

Yanlarında peçete ve maydanoz bulunan tavada limon biberli tavuk ve orzo'nun havai görünümü.

Orzo ile Limonlu Biberli Tavuk içinde neler var?

Bu tavada yemek için, biraz kemikli, derili tavuk baldırlarını limon biberi ile bolca baharatladım, ardından biraz orzo, tavuk suyu ve maydanozla birleştirdim. Her şey tek bir tencerede pişirilir, böylece orzo hem tavuk butlarından hem de et suyundan tüm lezzeti emer ve bir damla lezzet kaybolmaz. Çok basit, ama çok iyi. Taze yeşilliklerle hızlı bir küçük yan salata ekleyin ve beş yıldızlı bir akşam yemeğiniz var (ve temizlenmesi gereken çok az tabak). zafer!

Kemiksiz Tavuk Kullanabilir miyim?

Ben bu tarifte kemikli, derili tavuk butları kullandım ama siz dilerseniz kemiksiz but veya göğüs de kullanabilirsiniz. Kemiksiz kullanırsanız tavuk biraz daha hızlı pişer ve kemikli tavuğun lezzetini biraz kaçırabilirsiniz. Ayrıca, tavuk göğüslerinin tavuk butlarından daha hızlı kuruduğunu unutmayın, bu nedenle nihai ürün o kadar sulu olmayacaktır.

Tek kap makarna pişirmenin püf noktaları

Tek kap makarna yemeklerini doğru şekilde pişirmek biraz pratik gerektirebilir, ancak makarnanızın arkasında çok fazla sıvı bırakmadan eşit şekilde ve sonuna kadar pişmesini sağlamak için birkaç ipucu:

 • Ağır veya kalın tabanlı bir pişirme kabı kullanın. İnce pişirme kapları eşit şekilde pişirmez ve bazı makarnaları az pişmiş ve bazı makarnaları fazla pişmiş bırakabilir. Bu tarif için derin bir tava veya Hollandalı Fırın iyi çalışacaktır.
 • Tencerenizin veya tavanızın tabanına yakın boyutta bir brülör kullanın. Brülör, tavanın genişliğinden çok daha küçükse, dış kenarların eşit şekilde pişmesini sağlamakta sorun yaşayabilirsiniz.
 • Et suyunun sürekli kaynadığından emin olun. Aralıklardaki ısı ayarları değişebilir, bu nedenle et suyunda kaynamaya devam etmek için ısıyı biraz yukarı veya aşağı ayarlamanız gerekebilir.

Çatalla sığ bir kapta limon biberli tavuk ve orzo.

Orzo ile Bir Kap Limonlu Biberli Tavuk

Orzo’lu Limonlu Biberli Tavuk, tonlarca lezzet için sulu tavuk butları, orzo, beyaz peynir ve limon biberi içeren lezzetli, tek kapta bir yemektir!

Yazar: Beth – Bütçe Baytları

Limonlu biberli tavuk ve orzo dolu bir tencerenin havai görünümü.

 • 4 tavuk budu* (3,74 dolar)
 • 2 yemek kaşığı limon biber baharat (0,60 ABD Doları)
 • 1 yemek kaşığı yemeklik yağ (0,04 $)
 • 2 karanfiller Sarımsak (0,16 ABD doları)
 • 2 bardak tavuk ekmeği (0,26 ABD Doları)
 • 1/4 Fincan kıyılmış maydanoz (0,20 ABD doları)
 • 1.5 bardak orzo (1,29 dolar)
 • 2 oz. Beyaz peynir, ufalanmis (1,25 dolar)
 • Tavuk uyluklarını bir kağıt havluyla kurulayın, ardından her iki tarafını limon biberi çeşnisiyle (toplamda yaklaşık 2 yemek kaşığı limon biberi) bolca baharatlayın.

 • Büyük, derin bir tavayı orta ateşte ısıtın. Bir kez sıcak, yemeklik yağ ekleyin. Terbiye edilmiş tavuk butlarını derili tarafı aşağı gelecek şekilde ekleyin ve kızarana kadar rahatsız edilmeden pişmesine izin verin (kemiği alınmış butlar için yaklaşık 6-8 dakika). Tavuk baldırlarını çevirin ve ikinci tarafı kızarana kadar pişirin. Tavuk bu noktada büyük ölçüde pişecek, ancak orzo ile kaynatıldığında pişirmeyi bitirecek. Tavuğu temiz bir tabağa alın.

 • Tavuk kızarırken, yaklaşık 1/4 demet maydanozu kabaca doğrayın ve iki diş sarımsağı kıyın. Tavuğu tavadan aldıktan sonra ocağın altını kısın, kıyılmış sarımsağı ekleyin ve kalan yağda sarımsağı bir dakika kadar soteleyin.

 • Tavaya 2 su bardağı tavuk suyu ekleyin ve tava tabanından çıtır çıtır çıtır parçaları eritmek için karıştırın.

 • Orzoyu ve doğranmış maydanozun yarısını ekleyin. Birleştirmek için karıştırın. Son olarak, tavuğu derisi yukarı gelecek şekilde tavaya geri koyun.

 • Tavaya bir kapak koyun, ısıyı yüksek seviyeye getirin ve et suyunun tamamen kaynamasına izin verin. Kaynama noktasına geldiğinde, ısıyı düşük seviyeye indirin. Tavayı yaklaşık 15 dakika veya et suyunun çoğu emilene kadar kısık ateşte pişirin. Sürekli kaynadığından emin olun. Kaynama durursa, tekrar kaynamaya başlayana kadar ısıyı biraz artırın.

 • Yaklaşık 15 dakika sonra orzo yumuşamalı ve et suyunun çoğu emilmelidir, ancak tavada hala biraz sos olacaktır.

 • Orzoyu tavuğun etrafında biraz çatalla kabartın, ardından kalan maydanoz ve ufalanmış beyaz peynirle doldurun. Servis yapın ve tadını çıkarın!

Burada tarif maliyetlerini nasıl hesapladığımızı görün.*Ben kemikli but derili kullandım ama siz dilerseniz kemiksiz ve derisiz de kullanabilirsiniz.

hizmet: 1hizmet etmekkalori: 612kalorikarbonhidratlar: 46GProtein: 34GŞişman: 32GSodyum: 715mglif: 3G

Tam beslenme sorumluluk reddimizi buradan okuyun.

Tavada limon biberli tavuk ve orzo'nun yan görünümünü kapatın.

Tek Tencerede Tavuk ve Orzo Nasıl Yapılır – Adım Adım Fotoğraflar

Bir kesme tahtası üzerinde limon biberi ile tatlandırılmış kemikli tavuk butları.

Dört tavuk butunu bir kağıt havluyla kurulayarak başlayın. Onları kurutmak baharat çubuğuna yardımcı olur ve tavada daha iyi kahverengileşmelerine yardımcı olur. Ben kemikli butları derili kullandım ama siz dilerseniz kemiksiz, derisiz de kullanabilirsiniz. Sadece kemiksiz ve derisiz butların genellikle biraz daha pahalı olduğunu ve daha hızlı pişeceğini unutmayın. Her bir uyluğun her iki tarafını da bolca limon biberi baharatı ile baharatlayın (toplamda yaklaşık 2 yemek kaşığı).

Kızarmış tavuk budu tavada.

Büyük, derin bir tavayı orta ateşte ısıtın. Isındıktan sonra 1 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin. Terbiye edilmiş tavuk butlarını derili tarafı aşağı gelecek şekilde ekleyin ve kızarana kadar rahatsız edilmeden pişmesine izin verin (kemikli butlar için yaklaşık 6-8 dakika). Tavuk baldırlarını çevirin ve ikinci tarafı kızarana kadar pişirin. Tavuk bu noktada büyük ölçüde pişecek, ancak orzo ile kaynatıldığında pişirmeyi bitirecek. Tavuğu temiz bir tabağa alın.

Tavaya sarımsak eklenir.

Tavuk kızarırken, yaklaşık 1/4 demet maydanozu kabaca doğrayın ve iki diş sarımsağı kıyın. Ocağın altını kısın, kıyılmış sarımsağı ekleyin ve kalan yağda sarımsağı bir dakika kadar soteleyin.

Et suyu tavaya dökülüyor.

Tavaya 2 su bardağı tavuk suyu ekleyin ve tava tabanından çıtır çıtır çıtır parçaları eritmek için karıştırın.

Tavuk damlamalarını çözmek için tavada et suyu çırpılıyor.

Damlamalar karışım içinde çözüldükçe et suyu koyu kahverengi bir renge dönüşecektir.

Tavaya maydanoz ve orzo eklendi.

Kıyılmış maydanozun yaklaşık yarısını ve 1,5 su bardağı orzo ekleyin. Birleştirmek için karıştırın.

Tavuk budu tekrar tencereye eklenir.

Son olarak, tavuğu derisi yukarı gelecek şekilde tavaya geri koyun, tavayı kapatın, ısıyı yüksek seviyeye getirin ve et suyunun tamamen kaynamasına izin verin. Kaynama noktasına geldiğinde, ısıyı düşük seviyeye indirin. Tavayı yaklaşık 15 dakika veya et suyunun çoğu emilene kadar kısık ateşte pişirin. Sürekli kaynadığından emin olun. Kaynama durursa, tekrar kaynamaya başlayana kadar ısıyı biraz artırın.

Tencerede pişmiş orzo ve tavuk.

Yaklaşık 15 dakika sonra orzo yumuşamalı ve et suyunun çoğu emilmelidir, ancak tavada hala biraz sos olacaktır.

Tavada bitmiş limon biber tavuk ve orzo.

Orzoyu tavuğun etrafında biraz çatalla kabartın, ardından kalan maydanoz ve ufalanmış beyaz peynirle doldurun. Orzo’lu bu basit Limon Biberli Tavuğu yapmak için gereken tek şey bu. Bütün gün bu orzoyu cidden yiyebilirim. ALLES. GÜN. UZUN.

Bir kasede limon biberli tavuk ve orzo'nun havai görünümü.

Bu Diğer Bir Pot Tavuk Tariflerini Deneyin:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *