Tay Tavuk Hindistan Cevizi Çorbası (Tom Ka Gai) • Buharlı Mutfak Tarifleri Eşantiyonları

Tay Tavuk Hindistan Cevizi Çorbası (Tom Ka Gai) • Buharlı Mutfak Tarifleri Eşantiyonları

Başka birinin bundan hoşlanabileceğini mi düşünüyorsun? Sevgiyi Paylaş!

thai-tavuk-hindistan cevizi-çorbası-tom-ka-gai-002

Birkaç yıl önce Los Angeles’tayken, şu anda kapalı olan The Cook’s Library Kitabevi’ne uğradım ve kitabın bir kopyasını aldım. elma reçeliTessa Kiros’un Reçel İçin Elmaları, Renkli Bir Yemek Kitabı, tamamen bir arkadaşa hediye olmayı amaçlıyordu, ancak yemek kitabıyla baş başa geçen bir öğleden sonra kitabı kendime saklamaya karar verdim ve onun yerine ona bir torba çörek aldım. Ben ne kadar iyi bir arkadaşım (NEEE? Hey, en azından elim boş gelmedim!)

Tessa’nın yayıncısı Andrew McMeel bana son kitabının bir kopyasını gönderdi. düşen-bulut üzümü Falling Cloudberries, Gourmet’s Cookbook Club’ın bir parçası olan A World of Family Recipes. Finli bir anne ve Yunan bir babanın çocuğu olarak Londra’da dünyaya gelen Tessa Kiro, Güney Afrika’da yaşadı ve Sidney, Atina, Meksika ve Londra’da şef olarak çalıştı. Dünya çapında seyahatlerle geçen hayatı, yaklaşık 400 sayfalık tarifler, hikayeler ve çarpıcı renkli fotoğraflarla (170 tarif, 185 renkli fotoğraf) bu kitaba ilham verdi.

Sizinle Falling Cloudberries kitabından bir tarif paylaşmak istedim – Tom Ka Gai Çorbası veya Tay Tavuk Hindistan Cevizi Çorbası. Tayland yemeklerinin hayranıysanız eminim bu çorbayı daha önce içmişsinizdir. Tom Ka Gai çorbası ılık, hafif ve kremsidir.

Kaffir Misket Limonu Yaprağı (veya Makrut) Hakkında

Tay Tavuk Hindistan Cevizi Çorbası (Tom Ka Gai), eşsiz Tay lezzetini ve aromasını vermek için taze kaffir limon yaprakları kullanır. Narenciye, parlak ve tadı kadar aroması da coşkulu.

Ve Florida’da Kaffir Ihlamur Ağacı deli gibi büyüdüğü için yeterince şanslıyım. İhmal edilmiş olsa bile, şöyle görünür:

thai-kaffir-kireç-yaprakları-makrut-web-001

Ağacım hiç meyve vermese de (“ihmal” denen bir şeyin bunda bir etkisi olabilir diye düşünüyorum) yaprakları bol. Ve yapraklar zaten ağacın değerli kısmıdır. Kaffir Kireç Yaprağı’nın bir diğer adı da “Makrut”, çünkü “Kaffir” kelimesinin aşağılayıcı bir terim olduğunu yeni öğrendim (bununla ilgili doğrulamak için araştırıp ayrıntıları öğreneceğim).

Kaffir Misket Limonu Yaprağı nasıl kullanılır?

Kaffir Kireç Yaprakları çiftler halinde gelir. Ortada sert bir omurga ile oldukça kalın bir yapraktır. Kaffir Kireç Yaprağı bütün olarak kullanılır ve çok ince şeritler halinde kesilmedikçe pişirildikten sonra atılır.

thai-kaffir-kireç-yaprakları-makrut-web-006

Thai Chicken Coconut Soup (Tom Ka Gai) için, Kaffir Misket Limonu Yaprağını omurga boyunca ikiye katlayın ve ardından sert sırtta durarak yırtın.

thai-kaffir-kireç-yaprakları-makrut-web-010

Böylece açtığınızda Kaffir Kireç Yaprakları bütün kalır. Bu, pişirdikten sonra seçip atmayı kolaylaştırır. Kaffir Kireç Yapraklarını yırtmak aroma ve tatları açar. Şimdi ekranı kazıyın ve koklayın…VAY!

thai-kaffir-kireç-yaprakları-makrut-web-012

Yaprakları yırtılmış ve bütün olarak çorbanıza atın, pişirin, sonra ayıklayın ve atın. Pekala, sanırım zorunda değilsin. Kaffir Misket Limonu Yaprağı’nı çorbanın içine bırakıp misafirlerinizin seçmesini sağlayabilir veya kaşığınızla kenara itebilirsiniz.

Kaffir Misket Limonu Yaprağının Değiştirilmesi

Taze Kaffir Kireç Yaprağı’na erişiminiz yoksa, bunları Asya pazarlarında dondurulmuş veya bütün olarak kurutulmuş olarak bulabilirsiniz. Kaffir Kireç Yapraklarını kalın kireç kabuğu şeritleriyle de değiştirebilirsiniz. Bütün bir kireç ve bir sebze soyucu alın. Beyaz acı özden kaçınarak kalın şeritleri soyun. Sen sadece yeşili istiyorsun. Şerit boyunca birkaç yeri yırtmak için ellerinizi kullanın veya lezzetini ve aromasını serbest bırakmak için şeridi biraz ezmek/katlamak için kullanın. Pişirdikten sonra atın. Tarifin gerektirdiği her Kaffir Kireç Yaprağı için 2 inç x 1 inçlik bir kireç kabuğu şeridi kullanın.

Tay Tavuk Hindistan Cevizi Çorbası (Tom Ka Gai Tarifi)

jaden

Andrews McMeel Publishing’teki arkadaşlarımın izniyle Thai Chicken Coconut Soup (Tom Ka Gai) fotoğrafı ve tarifi. Havlıcan/zencefil ile ilgili bir not: Sıklıkla birlikte kullanılsalar da, aynı malzeme değildirler ve tatları çok farklıdır! Pek çok tarif, gerçekten bir “yedek” olmayan havlıcan yerine (bulmak zor olabilir) zencefili değiştirmenizi sağlar. Şöyle düşünün havlıcan alamıyorsanız zencefil de bu çorbaya çok yakışır. Asya pazarında havlıcan bulun – bazen taze havlıcan alabilirsiniz, aksi halde donmuş halde bulabilirsiniz. ~jaden Tessa’nın girişi: “Bu çorbanın bir versiyonunu nasıl yapacağımı bilmemekle baş edemezdim. Bayıldım. Tavuğun içine birkaç mantar, birkaç taze ıspanak yaprağı veya birkaç dilim kabak ekleyebilirsiniz. Ayrıca Tavuk yerine harika, büyük, kabuklu karidesleri mangalda veya ızgara tavasında pişirip servis yapmadan hemen önce çorbaya atmaktır.Balık sosu bu çorbadaki tuzdur, bu nedenle miktarları damak tadınıza göre ayarlayın (ve aynı şekilde). Ben çok sert olmasını sevmiyorum. Et suyuna veya güveçe lezzet katmak için kişniş saplarını dondurucuda saklayın.”

hazırlık zamanı 10 dakika

pişirme süresi 10 dakika

toplam zaman 20 dakika

porsiyon 4 insanlar

kalori 105 kalori

 • 1-1/2 inç bir parça havlıcan veya zencefil soyulmuş ve dilimlenmiş
 • küçük demet saplı taze kişniş yaklaşık 8 sap değerinde kişniş, servis için biraz kişniş yaprağı ayırıyor
 • 4 kaffir misket limonu yaprakları makrut, yırtık
 • 1 kök limon otu uzunlamasına ikiye bölünmüş
 • 3 yemek kaşığı balık sosu
 • 2 küçük limonun suyu
 • 1-3/4 bardak Hindistan cevizi sütü
 • 1/2 pound derisiz tavuk göğsü ince şeritler halinde kesin
 • 1 kırmızı şili tohumlanmış ve dilimlenmiş
 • Tavuğu, kişniş köklerini, ıhlamur yapraklarını, limon otunu ve 4 su bardağı suyu bir tencereye koyun ve kaynatın. Balık sosu ve limon suyunu ekleyin, ısıyı azaltın ve 10 dakika pişirin. Kişnişi çıkarın ve atın.

 • Hindistan cevizi sütünü ekleyin, birkaç dakika daha kaynamaya bırakın. Et suyuna hızlı bir tat verin. Çok mu ekşi? Daha fazla hindistan cevizi sütü veya su ekleyin. Yeterince tuzlu değil mi? Birkaç çizgi daha balık sosu ekleyin.

 • Eklemek tavuk parçalarını kesin ve tavuk yumuşak ve süt gibi görünene ve tamamen pişene kadar sadece bir dakika kadar pişirin.

 • İçine pul biberi atın ve karıştırın. Kabaca doğranmış ve üstüne dağılmış kişniş yaprakları ile kaselerde servis yapın.

kalori: 105kalorikarbonhidratlar: 2GProtein: 13GŞişman: 4GDoymuş yağ: 3Gkolesterol: 36mgSodyum: 1128mgPotasyum: 325mgŞeker: 1GA vitamini: 125iç üniteC vitamini: 19.1mgKalsiyum: 11mgÜtü: 1mg

Tarifin izniyle düşen-bulut üzümü Falling Cloudberry, A World of Family Recipes by Tessa Kiros/Andrews McMeel Publishing

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *