Thai Mango Yapışkan Pirinç Tarifi (VİDEO)

Thai Mango Yapışkan Pirinç Tarifi (VİDEO)

Tayland Mangolu Yapışkan Pirinç – Sulu taze mangolarla tepesinde mükemmel tatlı hindistancevizi yapışkan pirinç yapmak için kolay, basitleştirilmiş bir tarif.

Üstte taze doğranmış mango ile plaka üzerinde Tay mango yapışkan pirinç tatlı tarifi

Bu Tay tatlısı olarak bilinir. Mangolu Yapışkan Pirinçteknik olarak olmasına rağmen Hindistan cevizi Taze mango ile tepesinde yapışkan pirinç. Tatlı, yapışkan ve pirinç pudingi gibi yumuşak, pirincin ağırlığını dengelemek için taze ve keskin mango ile.

Ailemizin çok güzel anıları var, su kenarında, Bangkok’un dışında yüzen bir pazarda oturup, Mango Yapışkan Pirinç yerken ve teknelerin yüzerek geçişini izlerken. Daha sonra bu tarifi açık ateşte nasıl yapacağımızı öğrendik. Bir buharlı sepet veya elek yerine pirinç, büyük muz yapraklarına sarılarak pişirilirdi.

Bu yemeği yapmanın birkaç yöntemi var, ama ben yapmak için adımları basitleştirmeye çalıştım. en kolay versiyonharika tatlı tat veya dokudan hiçbir ödün vermeden.

Mango pirinci tarifi havai atış

En İyi Thai Mango Yapışkan Pirinç Tarifi

Harika bir yapışkan pirinç tarifi, doğru pirinçle başlar. Satın almak istediğiniz pişirme işlemine ayak uydurmak için gerçek tatlı yapışkan pirinç. Kullanmak kesinlikle en iyisidir… Bu uzun taneli beyaz pirinç, yapışkanlık puding benzeri kıvamı ve genel olarak en tatlı tadı yapmak için gereklidir.

sadece doğru için yumuşak ama hassas doku, pirinci buharda pişirmeden önce ıslatmanız önerilir. Bu adımı atlamayın! Pirinç en az bir saat ıslatılmalıdır, ancak birkaç saat ıslatılabilir. birkaç saate kadar uygun hazırlık için

Tayland’da geleneksel olarak mango, Tayland hindistancevizi yapışkan pirinçle servis edildiğinde ince dilimler halinde kesilir. Ama burada yaptığım gibi mangoyu küp küp doğrarsanız, hindistancevizi pirincinin her lokmasıyla mükemmel bir küçük parça elde edersiniz.

kaşıkta mango ile hindistancevizi yapışkan pirinç

Mangolu Yapışkan Pirinç İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

Sadece ihtiyacın var 5 malzeme harika parlak ve lezzetli hindistancevizi mangolu yapışkan pirinç yapmak için.

Bu lezzetli pirinç tatlısı tarifini yapmak için ihtiyacınız olan:

 • Tatlı pirinçYapışkan pirinç veya kısa taneli yapışkan pirinç
 • Hindistan cevizi sütütam yağlı
 • Toz şekerHindistan cevizi şekeri kullanabilir
 • Tuzpirincin tatlılığını dengelemek için
 • olgun mangosoyulmuş ve dilimlenmiş veya doğranmış

Ayrıca süslemenizi öneririz. Susam taneleri harika bir doku ve bir ipucu için çılgın tatlılığı tamamlamak için tat.

tatlı pirinç çuvalı

Mangolu Yapışkan Pirinç Nasıl Yapılır?

Bu basitleştirilmiş Mango Hindistan Cevizi Yapışkan Pirinç tarifi sadece 5 temel adım gerektirir…

 1. Pirinci durulayın: Pirinci ince gözenekli bir süzgecin (elek) içine koyun ve su berrak bir şekilde akana kadar soğuk suda durulayın. Bu, yapışkanlığın bir kısmını giderir ve pirincin topaklanmasını önler.
 2. Pirinci ıslatın: Durulanan pirinci en az 60 dakika veya birkaç saate kadar ılık suda bekletin. Pirinci tekrar elek içine dökün.
 3. Pirinci Buharla: Orta ateşte büyük bir tencere yerleştirin. 2 inç su ekleyin ve eleği pirinçle birlikte suyun üzerine yerleştirin. Tencereyi bir kapakla örtün ve kaynatın. Pirinci 30 dakika buharda pişirin. Pirinci ters çevirmek için eleğe atın, böylece yapışkan pirincin üst kısmı artık eleğin altında olur. Üzerini örtün ve tamamen pişip kabarana kadar 10-20 dakika daha buharda pişirmeye devam edin.
 4. Sosu karıştırın: Bu arada küçük bir tencerede hindistan cevizi sütü, şeker ve tuzu karıştırıp karıştırın. Orta ateşte ayarlayın ve şeker tamamen hindistan cevizi sütü içinde eriyene kadar ısıtın. Kaynatmayın! Hindistan cevizi sütü karışımını bir kenara koyun.
 5. Pirincin geri kalanı: Pişen yapışkan pirinci sosa karıştırın. Örtün ve sütlaç 30 dakika boyunca rahatsız edilmeden dinlendirin. Ardından mangoları soyun ve küp küp doğrayın (veya dilimleyin). Mango Nasıl Kesilir için kullanışlı ipuçlarımıza göz atın!

doku olmalıdır yapışkan ve biraz şımarıkAncak Olumsuz ıslak.

Yapışkan Hindistan Cevizi Pirinci Mango ile Nasıl Servis Edilir?

Soğutulduktan ve ayarlandıktan sonra, hindistancevizi yapışkan pirincinin bir kısmını 4 onsluk ramekin / küçük bir kaseye alın. Basmak sıkıca pirinci birlikte paketlemek için. Sonra ramekini bir tatlı tabağına ters çevirin ve pirinci ramekinden çıkarmak için sallayın. telafi etmek için tekrarlayın 8 porsiyon Toplam.

Her yapışkan pirinç yığınını taze küp küp mango veya mango dilimleri ile doldurun. Arzuya göre susam serpin (veya kavrulmuş susam da yapabilirsiniz). Soğuk veya oda sıcaklığında servis yapın.

Tay mango yapışkan pirinç tarifi - üstüne mango ile hindistancevizi sütlaç

Sıkça Sorulan Sorular

Artıklar Nasıl Saklanır?

Soğutulmuş artıklar hava geçirmez bir kapta kapatılabilir ve buzdolabında saklanabilir. bir haftaya kadar. Hindistan cevizi yapışkan pirinci yapıldıktan bir gün sonra tatlar daha da iyi olacak! Ancak, yemek soğuduktan ve buzdolabında oturduktan sonra pirincin kıvamının koyulaşmaya ve daha yapışkan olmaya devam edeceğini unutmayın.

Doğrudan buzdolabından aldığınız artık Tayland tatlı pirincinin tadını çıkarın veya istenen sıcaklığa ulaşılana kadar mikrodalgada 30 saniyelik aralıklarla tekrar ısıtın.

Bu tarif için ne tür pirinç kullanılıyor?

Bu tarif, uzun taneli pirinç gerektiren diğer kabarık pirinç tariflerinin aksine, kısa taneli tatlı pirinç kullanır.

Diyet kısıtlamalarım ne olacak?

Glütensiz yiyeceklere ihtiyacınız varsa, pirinç mükemmel bir yemektir çünkü tüm pirinçler glütensizdir. Bu tarif ayrıca normal süt yerine hindistan cevizi sütü kullandığımız için süt içermez.

mangolu hindistancevizi yapışkan pirinç nasıl yapılır - pudingte kaşık

Daha Lezzetli Tatlı Tarifleri mi arıyorsunuz?

Thai Mango Yapışkan Pirinç Tarifi

Thai Mango Yapışkan Pirinç – Sulu taze mangolarla tepesinde mükemmel tatlı hindistancevizi yapışkan pirinç yapmak için kolay, basitleştirilmiş bir tatlı tarifi.

servis: 8. porsiyon

 • Pirinci durulayın: Pirinci ince gözenekli bir süzgecin (elek) içine koyun ve su berrak bir şekilde akana kadar soğuk suda durulayın. (Bu, yapışkanlığın bir kısmını giderir.)

 • Pirinci ıslatın: Pirinci 60 dakika veya birkaç saate kadar ılık suda bekletin. Pirinci tekrar elek içine dökün.

 • Pirinci Buharla: Büyük tencereyi orta ateşte yerleştirin. 2 inç su ekleyin ve eleği pirinçle birlikte suyun üzerine yerleştirin. Tencereyi bir kapakla örtün ve kaynatın. Pirinci 30 dakika buharda pişirin. Pirinci ters çevirmek için eleğe atın, böylece yapışkan pirincin üst kısmı artık eleğin altında olsun. Örtün ve tamamen pişene kadar 10-20 dakika daha buharda pişirmeye devam edin.

 • Sosu karıştırın: Bu arada küçük bir sos tenceresinde hindistan cevizi sütü, şeker ve tuzu karıştırın. Orta ateşte ayarlayın ve şeker tamamen hindistan cevizi sütü içinde eriyene kadar ısıtın. Kenara koyun.

 • Pirincin geri kalanı: Pişen yapışkan pirinci sosa karıştırın. Sütlacın üzerini kapatın ve 30 dakika dinlendirin. Ardından mangoları soyun ve küp küp doğrayın (veya dilimleyin).

 • Hizmet etmek: Sütlacı 4 onsluk bir ramekin içine alın. Pirinci birlikte paketlemek için sıkıca bastırın. Sonra ramekini bir tatlı tabağına ters çevirin ve pirinci ramekinden çıkarmak için sallayın. Toplamda 8 porsiyon yaparak tekrarlayın. Her bir yapışkan pirinç yığınının üzerine doğranmış mangoyu alın. İstenirse susam tohumları serpin. Soğuk veya oda sıcaklığında servis yapın.

Doku yapışkan ve biraz soslu olmalı, ancak ıslak olmamalıdır. Soğutulmuş artıklar hava geçirmez bir kapta kapatılabilir ve buzdolabında saklanabilir. bir haftaya kadar. Hindistan cevizi yapışkan pirinci yapıldıktan bir gün sonra tatlar daha da iyi olacak! Ancak, yemek soğuduktan ve buzdolabında oturduktan sonra pirincin kıvamının koyulaşmaya ve daha yapışkan olmaya devam edeceğini unutmayın. Doğrudan buzdolabından aldığınız artık mangolu yapışkan pirincin tadını çıkarın veya istenen sıcaklığa ulaşılana kadar mikrodalgada 30 saniyelik aralıklarla tekrar ısıtın.

hizmet: 4ons, kalori: 324kalori, karbonhidratlar: 54G, Protein: 4G, Yağ: 11G, Doymuş yağ: 9G, Sodyum: 152mg, Potasyum: 224mg, lif: 2G, Şeker: 24G, A vitamini: 560iç ünite, C vitamini: 19mg, Kalsiyum: 28mg, Ütü: 2mg

Bu tarifi yapmak? Bizi Instagram’da takip edin ve ne pişirdiğinizi paylaşabilmemiz için @ASpicyPerspective’i etiketleyin!

Bu Tarifi Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *