Za’atar Tavuk | Tarif Eleştirmeni

Za'atar Tavuk | Tarif Eleştirmeni

Bu web sitesi, size tarifler sunabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı oku.

Geleneksel bir Orta Doğu Za’atar baharat karışımıyla tatlandırılmış ve ızgara yapılmış bu Za’atar tavuğu sulu ve eşsiz tatlarla doludur. Sadece 20 dakikada kimsenin unutamayacağı lezzetli ve doyurucu bir akşam yemeği yiyeceksiniz!

Za’atar baharatını hiç duymadıysanız, yalnız değilsiniz! Son zamanlarda duydum ve şimdi bağımlıyım! Damak tadınıza gerçekten hitap edecek, sıcak ve dünyevi çeşnilerin harika, lezzetli bir karışımı. Baharatı evde de yapabilirsiniz! Ev yapımı baharatları seviyorsanız, bu Ev Yapımı Fajita Çeşnisini denemeniz gerekecek, bu, mağazadan satın alınan İtalyan Çeşnisinden ve bu Taco Çeşnisinden daha iyidir!

Bir tabakta za'atar tavuğu, yanında domates, limon, pide ve baharatlarla.

Izgara Za’atar Tavuğu

Yani bu noktada Za’atar çeşnisinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Genellikle kekik, kekik, mercanköşk ve sumak içeren lezzetli, cevizli ve dünyevi baharatların bir karışımıdır. Nerede yediğinize bağlı olarak Za’atar çeşnisinin farklı karışımları vardır. Bir tür köri gibi, malzemeler yapıldığı bölgeye göre değişebilir. Za’atar baharat karışımını yapmak isterseniz aşağıdaki tarif kutusunda da bir bağlantım var veya mağazadan alabilirsiniz.

Izgara Za’atar Tavuğu, Za’atar baharatı ve zeytinyağında hızla marine edilir ve mükemmellik için ızgara yapılır. Bu yemeği gerçekten seveceğinizi düşünüyorum! Biraz pide ve humusla harika gidecek 20 dakikalık kolay bir akşam yemeği. Bu Za’atar çeşnisiyle harika giden baba ganoush’u da seviyorum. Aslında üstüne biraz serpebilirsiniz ve lezzet inanılmazdır. Bence bu yeni bir aile favorisi olacak!

Zeytinyağlı bir cam kaseye eklenen çeşnileri, bu karışımı çırptıktan sonra içinde tavuk bulunan bir plastik torbaya ekleyen çeşnileri gösteren proses fotoğrafları.

İçindekiler

Bu basit malzemeler, en lezzetli ve nemli tavuğu yapmak için birleşir. Bu Za’atar tavuğu çok eşsiz ve inanılmaz lezzetli! Kolay ve harika bir akşam yemeği arıyorsanız bu tarif tam size göre! Kesin ölçümler için aşağıdaki tarif kartına bakın.

 • Kemiksiz Derisiz Tavuk Göğsü: Gerçekten kalın bir göğüs elde ederseniz, ızgarada eşit şekilde pişmesi için biraz düzleştirmek isteyeceksiniz.
 • Zeytin yağı: Zeytinyağı bu tarifin olmazsa olmazı. Baharatlardaki tatların gerçekten patlamasına yardımcı olan çok kaliteli bir yağdır.
 • Limon suyu: Limon suyu, tüm bu muhteşem tatları ortaya çıkarmak için bu tarifin ihtiyacı olan şey!
 • Za’atar Çeşnisi: Bu karışımı evde yapmaya bayılıyorum! Gerçekten otlu ve cevizli ve et için mükemmel. Karışımıma susam, kişniş ve tuz ekliyorum ve bence harika!
 • Sarımsak: Kıyılmış sarımsak, tavuğun üzerinde yemeyi en sevdiğim şeylerden biridir. Çok lezzet dolu ve her lokmayı mükemmel yapıyor!
Pide, limon ve domates ile bir tabakta ızgara tavuk.

Za’atar Tavuk Tarifi

Bu tarif çok kolay! Bu kadar çabuk bir araya gelmesine bayılıyorum ve gerçekten çok lezzetli. Biraz domates ve pide ile yedim ve mükemmeldi. Çocuklarımdan bazıları tuz ve karabiber ekledi ama ben bu haliyle mükemmel olduğunu düşündüm. Onu istediğin gibi yapabilirsin ve buna bayılacağını biliyorum!

 1. Çırpmak: Küçük bir kapta zeytinyağı, limon suyu, za’atar çeşnisi ve sarımsağı birlikte çırpın.
 2. Çantaya koy: Tavuk göğüslerini tekrar kapatılabilir bir plastik torbaya koyun ve karışımı tavuğun üzerine dökün.
 3. soğutma hızı: Torbayı kapatın ve 30 dakika veya bir geceye kadar buzdolabında saklayın.
 4. Izgara: Tavuk göğsü orta-yüksek ısıda her iki tarafta 7-8 dakika veya iç sıcaklık 165° Fahrenheit’e ulaşana kadar ızgara yapın.
 5. Zevk almak: Dilimlemeden ve tadını çıkarmadan önce tavuğu dinlendirin!
Za'atar tavuğu pide, domates ve limonla kesilmiş bir tabakta.

Tavuk Izgara İçin İpuçları

Kendinizi ızgara ustası yapmanın birkaç basit yolu! Arkadaşlarınız ve aileniz ızgara Za’atar tavuğunuzdan bir ısırık aldığında, bağımlısı olacaklar. Çok sulu ve lezzetli olduklarında olmamak zor.

 • Bir termometre kullanın: Tavuğunuzun ızgarada kurumaması için bu adım çok önemlidir. Tavuğunuzun sıcaklığını kontrol etmek için bir et termometresi kullanın. İçerideki sıcaklık 165 Fahrenheit dereceye ulaştığında onları ızgaradan çıkarabilirsiniz. Daha fazla pişirirseniz kuruyabilirler.
 • dinlenmeye bırak: Sulu ızgara Za’atar tavuğunun anahtarı, onu ızgaradan çıkardıktan sonra bir veya iki dakika dinlenmeye bırakmaktır. Bu, tüm lezzetli meyve sularının yeniden emilmesini sağlar ve size ağzınızda eriyen tavuk göğsü verir! Izgaradan hemen sonra keserseniz, bu sular ete geri emilmek yerine salınabilir.
 • damlayan: Tavuğunuzdan baharat ve yağ damlarsa, alevlerin ete değmesine neden olur ve siyah yanık kısım buradan gelir. Tavuğunuzda çıtır çıtır parçalar olmasını istemiyorsanız, baharatınızın tavuğunuzun her yerine bulaştığından ancak damlamadığından emin olun.

Domates ve limonlu Za'atar tavuğu tabağının üzerine bir parça tavuk tutan bir çatal.

Artıkları Depolamak

Artıklar için ızgara Za’atar tavuğu kim istemez? Bu tarif, sekiz kişiye hizmet edecek kadar yapar, bu yüzden yemek artıklarınızı saklamanız gerekiyorsa, işte böyle.

Buzdolabında: Soğutulmuş tavuğunuzu 4 güne kadar buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayın.


 • Küçük bir kapta zeytinyağı, limon suyu, za’atar çeşnisi ve sarımsağı birlikte çırpın.

 • Tavuk göğüslerini tekrar kapatılabilir bir plastik torbaya koyun ve karışımı tavuğun üzerine dökün.

 • Torbayı kapatın ve 30 dakika veya bir geceye kadar buzdolabında saklayın.

 • Tavuk göğsü orta-yüksek ısıda her iki tarafta 7-8 dakika veya iç sıcaklık 165° Fahrenheit’e ulaşana kadar ızgara yapın.

 • Dilimlemeden ve tadını çıkarmadan önce tavuğu dinlendirin!hizmet: 8.

hizmet etmek4onskalori163kalori (% 8)karbonhidratlar2G (%1)protein18G (%36)Şişman9G (%14)Doymuş yağ1G (%5)Doymamış yağ1Gtekli doymamış yağ6GTrans yağ0.01Gkolesterol54mg (%18)sodyum100mg (%4)Potasyum336mg (%10)lif1G (%4)Şeker0.2GA vitamini83iç ünite (%2)C vitamini4mg (%5)kalsiyum34mg (%3)Ütü2mg (%11)

Tüm beslenme bilgileri, üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına düşen porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs akşam yemegi

Yerel mutfak Orta Doğu

anahtar kelimeler Zaatar Tavuğu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *